"Costa del Kim" na ukończeniu? Dwa lata po terminie

Kim Dzong Un buduje ogromny, nadmorski kurort Wonsan-Kalma. "To coś w rodzaju osobistego projektu najwyższego przywódcy". Pewnie dlatego pierwotny termin zakładał, że powstanie w zawrotnym tempie. Raptem w ciągu 15 miesięcy. Dwa lata po terminie końca prac nie widać.

Brytyjski serwis Daily Mail inwestycję w Korei Północnej określił mianem "Costa del Kim". Ma to być największa w historii tego kraju strefa turystyczna. Powstaną ośrodki turystyczne z tysiącami pokoi hotelowych, centra handlowe, parki wodne i dziesiątki innych atrakcji, które mają przyciągnąć do Korei Północnej turystów z zagranicy. Aby to zrobić, przywódca kraju wyburzył centrum miasta i zastąpił stare budynki pięciogwiazdkowymi hotelami.

 

Jak informuje portal NK News, dwa lata po terminie, kurort nadmorski w Korei Północnej jest prawie na ukończeniu. Tysiące pracowników stacjonujących w rozległym nadmorskim obszarze turystycznym Wonsan-Kalma opuściły swoje tymczasowe miejsca zamieszkania. Obozy, w których przebywali, zostały usunięte.

Nadmorski kurortNadmorski kurort Stopklatka YouTube

Krótki termin na realizację inwestycji

Pierwotnie Kim Dzong Un ustalił termin otwarcia ośrodka w kwietniu 2019 r. Co było nierealnym terminem, bo to oznaczało, że ten gigantyczny kurort miałby powstać w ciągu 15 miesięcy. Gdy minął termin w kwietniu 2020 roku – nie komentował go publicznie. Ostatecznie niedawno ogłosił dwa lata opóźnienia, co nie znaczy, że machnął na ten projekt ręką.

"Kim Dzong Un bardzo interesuje się tym ośrodkiem. To osobisty projekt najwyższego przywódcy" - powiedział NK News Fiodor Tertitsky, badacz z Uniwersytetu Kookmin w Seulu.

Jak informuje portal NK News, na opóźnienie wpłynęły wprowadzone obostrzenia w związku z COVID-19, latem zaś rząd skierował jednostki żołnierzy z grup robotniczych z Wonsan do miejsc dotkniętych skutkami katastrof po fali burz, które zdewastowały kilka regionów.

W kwietniu 2020 roku budowa wydawała się prawie ukończona z zewnątrz, ale do lutego 2021 roku dźwigi nadal unosiły się nad hotelami. Trudno ocenić stan wnętrz, ponieważ dziennikarze portalu opierają się tylko na zdjęciach satelitarnych.

"Wykonanie prac zewnętrznych jest łatwiejsze niż dopieszczenie wnętrz" - powiedział Peter Ward, badacz gospodarki Korei Północnej i analityk w NK News. "Przekroczony termin oznacza, że kraj boryka się z poważnymi problemami ekonomicznymi, które nie zaczęły się od epidemii. Ten problem  trwa od dawna".

Nadmorski kurortNadmorski kurort Stopklatka YouTube

Prace postępują

Mimo deficytów finansowych w listopadzie 2020 roku położono pokrycie dachowe w kształcie piramidy w parku wodnym. W  lutym 2021 roku można było zauważyć ruch ciężarówek wokół mniejszych hoteli na północnym krańcu kurortu. Między 24 lutego a 9 marca zaczęto rozbierać obóz dla robotników wzdłuż zachodniego krańca półwyspu Kalma. Jednak wciąż pozostawiono inne obiekty dla pracowników budowlanych. Oznacza to, że kurort Wonsan-Kalma wciąż nie jest gotowy, bo zwykle wszelkie tymczasowe konstrukcje są usuwane tuż przed oficjalnym otwarciem.

Ważny projekt dla przywódcy

Choć budowa kurortu się opóźnia, to nie zmienia to faktu, że jest to bardzo ważny projekt dla przywódcy. W przemówieniu w styczniu 2021 roku powiedział, że chce "urozmaicić przybrzeżne obszary kraju, jak przystało na naród morski" i dodał, że pobudzenie turystyki jest "ważnym przedsięwzięciem" zarówno dla poprawy życia mieszkańców Korei Północnej, jak i po to, aby "pokazać światu poprawiające się oblicze kraju".

Kolejnym znakiem, że budowa ma przyspieszyć, jest przyjęcie na początku tego miesiąca "planu generalnego" dotyczącego "zagospodarowania terenu na wschodnim Wybrzeżu".

Kolejne plany

Obserwatorzy Korei Północnej zauważają, że Kim Dzong Un ma kolejne plany związane z budową letnich kurortów na południe od Wonsan-Kalmy. Podczas przemówienia na ósmym kongresie partii Kim obszernie mówił o takich planach dla obszaru Mount Kumgang. Mniej więcej miesiąc wcześniej najwyższy urzędnik Kim Tok Hun przeprowadził inspekcję potencjalnych miejsc budowy tych projektów wzdłuż linii brzegowej.

"To ważny projekt flagowy reżimu" - powiedział Ward. "To dogodna lokalizacja dla wielu chińskich turystów, ale Bóg wie, kiedy to się stanie".

Źródło: NK News

 

Więcej o: