Seszele otworzyły się dla turystów. Mogą stać się pierwszym krajem, który zaszczepi całą populację

Od 25 marca Seszele otworzyły się dla wszystkich turystów, choć ci nadal muszą posiadać test na koronawirusa. Nie ma już jednak kwarantanny. W otwarciu turystyki pomogła sprawna akcja szczepień, Seszele są na dobrej drodze, aby w ciągu kilku tygodni zaszczepić wszystkich mieszkańców.

 Seszele przyciągają turystów rajskimi plażami i krajobrazami i ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego. W ostatnich latach popularność tego kierunku wśród podróżnych rosła. Jak podaje CNN, w 2019 roku liczba przyjazdów wzrosła o 4 proc., a przedstawiciele branży przygotowywali się na kolejne udane 12 miesięcy.

Pandemia COVID-19 brutalnie zweryfikowała jednak te plany. Dla Seszeli był to duży cios. CNN przytacza dane, według których liczba przyjazdów w 2020 roku spadła o 70 proc. Minister spraw zagranicznych i turystyki Seszeli Sylvestre Radegonde powiedział amerykańskiemu serwisowi, że "kraj prawie zatrzymał się pod względem działalności turystycznej". Brak turystów miał wpływ również na pozostałe sektory gospodarki, które są ważne dla Seszeli, jak choćby rolnictwo czy rybołówstwo.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Seszele otworzyły się 25 marca

Kraj jednak powoli zaczyna wracać do normalności. W styczniu tego roku informowaliśmy, że kraj będą mogły odwiedzić osoby, które zaszczepią się i przyjmą dwie dawki szczepionki. Turyści, którzy okażą certyfikat szczepienia, będą zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny.

Mamy nadzieję, że taka decyzja pobudzi branżę turystyczną. Mam na myśli szczególnie małe hotele, które walczą o przetrwanie na wyspach La Digue, Praslin czy Mahe

- mówił wówczas Sylvestre Radegonde. Szczepienie jednak nie zwalniało ze wszystkich obostrzeń. Przed przylotem trzeba było wykonać test PCR.

Od 25 marca kraj otworzył się również dla pozostałych turystów (ostrzejsze restrykcje stosowane są tylko do osób przyjeżdżających z RPA). Nadal jednak trzeba przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem. Na stronie polskiego MSZ czytamy dodatkowo, że warunkiem wjazdu jest też posiadanie ubezpieczenia medycznego pokrywającego koszty izolacji, kwarantanny i leczenia COVID-19. Pobyt będzie możliwy tylko w autoryzowanych ośrodkach. Przed przyjazdem należy na stronie https://seychelles.govtas.com/ zarejestrować dane dot. wykonanego testu, rezerwacji lotu oraz zakwaterowania. Nie trzeba już odbywać kwarantanny. Ze wszystkimi aktualnymi wytycznymi można zapoznać się na stronie dotyczącej turystyki Seszeli.

Mogą być pierwszymi, którzy zaszczepią wszystkich

Seszele świetnie radzą sobie ze szczepieniami swoich obywateli. To między innymi dzięki sprawnej akcji szczepień możliwe było otwarcie kraju dla turystów.

CNN przywołuje dane New York Times, który na bieżąco śledzi dane dotyczące szczepień na świecie, z których wynika, że Seszele są w czołówce. W tabeli NYT znajdują się dwie pozycje - zaszczepieni oraz w pełni zaszczepieni. Wynika z nich, że Seszele zaszczepiły 65 proc. osób, a 32 proc. otrzymało obie dawki. Z kolei w Izraelu, który również bryluje w szczepieniach, odpowiednio jest to 59 proc. i 53 proc. Dla porównania w Polsce zaszczepiono 9,3 proc. osób, a obie dawki otrzymało 4,9 proc. Radegonde powiedział CNN, że ma nadzieję, że wszystkich mieszkańców uda się zaszczepić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Warto dodać, że w połowie 2020 roku populacja Seszeli szacowana była na 98 462 osób.

Minister zaznacza jednak, że władze zdają sobie sprawę, że kolejna fala pandemii może zniechęcić część turystów do przyjazdu. Zapewnia, że Seszele są dobrze przygotowane, a obecna liczba rezerwacji i tak wprawia w optymizm.

Sherin Francis z Rady Turystyki Seszeli mówi, że wielu podróżnych pochodzi z Rumunii, Polski, Rosji, Bułgarii, Izraela, Indii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Choć Wielka Brytania, która jest najważniejszym rynkiem dla Seszeli, wprowadziła póki co liczne ograniczenia w podróżach, Francis zapewnia, że w obecnej sytuacji nie ma rynków nieistotnych.

Jakie środki bezpieczeństwa obowiązują na Seszelach?

Oprócz wymienionych wcześniej wytycznych wjazdowych, na Seszelach nadal zaleca się noszenie maseczek w miejscach publicznych, utrzymywanie dystansu oraz regularną dezynfekcję. Jedną z rekomendacji jest też unikanie zgromadzeń i zatłoczonych miejsc. Około 535 hoteli przeszło odpowiednie szkolenie i uzyskało licencję do przyjmowania turystów zagranicznych. 

Władze zapewniają, że zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i turystom, jest ich priorytetem. Dlatego zastosowane środki bezpieczeństwa będą co jakiś czas poddawane przeglądowi i aktualizowane.

Jak podaje Worldometers.info, do tej pory na Seszelach odnotowano 3996 zakażeń, zmarło 20 osób.

Więcej o: