Do kiedy obowiązkowe maseczki w Ryanairze? O'Leary podał termin. "Chcesz lecieć Ryanairem, musisz pamiętać"

"Plażowicze, którzy chcą polecieć Ryanairem na wakacje, muszą pamiętać o spakowaniu strojów kąpielowych i maseczek ochronnych" - powiedział dyrektor generalny linii lotniczej Ryanair Michael O'Leary cytowany przez Irish Mirror. Pasażerowie jego linii będą musieli zakrywać nos i usta na pokładzie samolotów przynajmniej do wiosny 2022 roku.

24 marca odbyła się konferencja prasowa, podczas której Michael O’Leary poruszył m.in. kwestię bezpieczeństwa podczas lotów. Powiedział, że w linii, którą kieruje, jeszcze przez rok będziemy musieli zakrywać usta i nos.

Zobacz wideo Oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim

"Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim" - powiedział Michael O’Leary. "Noszenie maseczek jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego pasażerowie będą proszeni o noszenie maseczek co najmniej do 2022 roku".

Podczas konferencji O’Leary ogłosił, że w miesiącach letnich przewoźnik będzie obsługiwać ok. 2300 lotów tygodniowo, osiągając 80 proc. swojej zwykłej przepustowości.

"Brytyjczycy desperacko chcą wrócić na europejskie plaże. Plażowicze, którzy chcą polecieć Ryanairem na wakacje, muszą pamiętać o spakowaniu strojów kąpielowych i maseczek ochronnych. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli znieść wymóg obowiązkowego noszenia maseczki na pokładzie naszych samolotów podczas letnich i zimowych lotów" - powiedział O'Leary cytowany przez Irish Mirror. Podkreślił, że wymóg może potrwać do wiosny przyszłego roku, chyba że pojawią się nowe wytyczne od władz europejskich. Wszystko będzie zależało od aktualnej liczby przypadków zakażeń koronawirusem. 

Nadzieja w szczepieniach

O’Leary swój optymizm opiera na szybkim tempie szczepień w Wielkiej Brytanii. Jeśli utrzyma się na takim samym poziomie, to szef Ryanaira zakłada, że już w czerwcu mieszkańcy tego kraju będą mogli wyjechać na wakacje. I ma nadzieję, że pozostałe kraje Unii Europejskiej szybko nadrobią ten dystans.

"Linia lotnicza przetrwa kolejne stracone dla podróżowania lato" – powiedział. – "Nie widzę jednak powodu, aby tak się stało. Jeśli podróżni zostaną zaszczepieni, to byłbym bardzo zdziwiony, gdyby istniała jakaś podstawa prawna pozwalająca rządowi Wielkiej Brytanii na wprowadzenie zakazu na podróżowania do innych krajów europejskich. Oczywiście warunkiem jest nadrobienie zaległości w programie szczepień. Miejmy nadzieję, że nastąpi to do końca czerwca".

Zarządzanie dokumentami Covid-19

Warto dodać, że Ryanair wprowadził swój "paszport covidowy", w aplikacji powstanie funkcja: zarządzanie dokumentami Covid-19. Pasażerowie wszystkie dokumenty dotyczące koronawirusa będą mogli bezpiecznie  przechowywać w jednym miejscu i w łatwy sposób przedstawić na lotnisku w dniu podróży.

"Ryanair jest przekonany, że unijny program szczepień spowoduje zniesienie obecnych ograniczeń w podróżowaniu do UE przed wakacjami szkolnymi, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowej funkcji w aplikacji Ryanair, gdzie w jednym miejscu będzie można zamieścić wszystkie dokumenty Covid-19, co znacznie ułatwi przedstawienie ich na lotnisku w dniu podróży" - czytamy w komunikacie. 

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wprowadzenia nowej funkcji w aplikacji – zarządzanie dokumentami Covid-19 jednocześnie przygotowując się na powrót rodzinnych wakacji latem 2021 roku. Wielu klientów Ryanair wybierze się na pierwsze wakacje od ponad roku, stosując się do nowych wytycznych podróży, a nowa funkcja aplikacji Ryanair umożliwi zapisanie i przechowywanie wszystkich dokumentów Covid jak wyniki testów PCR, formularze lokalizacyjne pasażera czy świadectwa szczepień w jednym miejscu bez konieczności drukowania papierowych wersji" – mówi Dara Brady, dyrektor marketingu Ryanaira.

Źródło: Irishmirror.ie / Ryanair

Więcej o: