Mieszkańcy Finlandii mają powody do zadowolenia, co wyraźnie pokazuje publikowany co roku Raport World Happiness. Kraj na północy Europy od kilku lat nie ma sobie równych - po raz czwarty z rzędu został uznany za najszczęśliwszy na świecie. Nawet w czasie pandemii COVID-19, na której skupiało się tegoroczne badanie.
Na drugim miejscu znalazła się Dania, a na trzecim Szwajcaria. Jedynym krajem spoza Europy, który załapał się do pierwszej dziesiątki, była Nowa Zelandia. Na samym końcu rankingu uplasował się z kolei Afganistan. Nad nim znalazły się Zimbabwe oraz Rwanda. Polska niestety wylądowała daleko poza czołówką rankingu. W 2021 roku nasz kraj uplasował się na 44 miejscu, co oznacza spadek o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku.
Autorzy raportu zauważyli, że u mieszkańców nieco ponad 1/3 krajów zwiększyła się częstotliwość występowania negatywnych emocji, co uznali za jeden ze skutków pandemii. Raport pokazał też, że na całym świecie jednym z kluczowych problemów był silny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne. Jednocześnie badacze przyznają z zaskoczeniem, że jeśli weźmie się pod uwagę średnią, to w ocenie społeczeństw nie nastąpił spadek dobrostanu.
Jednym z możliwych wyjaśnień, dlaczego tak jest, może być to, że ludzie postrzegają COVID-19 jako powszechne, zewnętrzne zagrożenie, które dotyka każdego. To wytworzyło większe poczucie solidarności i współczucia
- wyjaśnia John Helliwell, jeden z autorów raportu.
Z badań wynika między innymi, że u Finów co roku bardzo wysoki jest wskaźnik wzajemnego zaufania, co tym razem pomogło im w przetrwaniu trudnych chwil w czasie pandemii.
W badaniu wzięło udział 149 krajów. Najnowszy ranking bazuje na średniej z trzech lat 2018-2020. Pod uwagę brane były te kraje, w których przynajmniej raz w ciągu tych trzech lat przeprowadzono badanie. Poniżej pierwsza 10 najszczęśliwszych krajów świata:
Cały, obszerny raport można przeczytać na stronie WorldHappiness.Report.