Poznaliśmy najszczęśliwsze kraje świata. Lider wciąż ten sam, Polska daleko poza czołówką

Raport World Happiness publikowany jest co roku. Tym razem jednak jego twórcy przygotowali badania nieco inaczej niż w poprzednich latach. Skupili się przede wszystkim na tym, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na postrzeganie rzeczywistości przez mieszkańców poszczególnych krajów. Okazuje się, że nawet w tych trudnych czasach lider jest tylko jeden - Finlandia, która zajmuje pierwsze miejsce już czwarty raz.

Mieszkańcy Finlandii mają powody do zadowolenia, co wyraźnie pokazuje publikowany co roku Raport World Happiness. Kraj na północy Europy od kilku lat nie ma sobie równych - po raz czwarty z rzędu został uznany za najszczęśliwszy na świecie. Nawet w czasie pandemii COVID-19, na której skupiało się tegoroczne badanie.

Zobacz wideo Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

Na drugim miejscu znalazła się Dania, a na trzecim Szwajcaria. Jedynym krajem spoza Europy, który załapał się do pierwszej dziesiątki, była Nowa Zelandia. Na samym końcu rankingu uplasował się z kolei Afganistan. Nad nim znalazły się Zimbabwe oraz Rwanda. Polska niestety wylądowała daleko poza czołówką rankingu. W 2021 roku nasz kraj uplasował się na 44 miejscu, co oznacza spadek o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku. 

Autorzy raportu zauważyli, że u mieszkańców nieco ponad 1/3 krajów zwiększyła się częstotliwość występowania negatywnych emocji, co uznali za jeden ze skutków pandemii. Raport pokazał też, że na całym świecie jednym z kluczowych problemów był silny wpływ pandemii na zdrowie psychiczne. Jednocześnie badacze przyznają z zaskoczeniem, że jeśli weźmie się pod uwagę średnią, to w ocenie społeczeństw nie nastąpił spadek dobrostanu.

Jednym z możliwych wyjaśnień, dlaczego tak jest, może być to, że ludzie postrzegają COVID-19 jako powszechne, zewnętrzne zagrożenie, które dotyka każdego. To wytworzyło większe poczucie solidarności i współczucia

- wyjaśnia John Helliwell, jeden z autorów raportu.

Z badań wynika między innymi, że u Finów co roku bardzo wysoki jest wskaźnik wzajemnego zaufania, co tym razem pomogło im w przetrwaniu trudnych chwil w czasie pandemii.

W badaniu wzięło udział 149 krajów. Najnowszy ranking bazuje na średniej z trzech lat 2018-2020. Pod uwagę brane były te kraje, w których przynajmniej raz w ciągu tych trzech lat przeprowadzono badanie. Poniżej pierwsza 10 najszczęśliwszych krajów świata:

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Szwajcaria
  4. Islandia
  5. Holandia
  6. Norwegia
  7. Szwecja
  8. Luksemburg
  9. Nowa Zelandia
  10. Austria

Cały, obszerny raport można przeczytać na stronie WorldHappiness.Report.

Więcej o: