Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki i śpimy o godzinę krócej?

Zmiana czasu na letni jak co roku nastąpi pod koniec marca. Przesuniemy wówczas wskazówki zegara o godzinę do przodu. Będziemy co prawda spać przez to krócej, ale zyskamy więcej światła dziennego - później będzie się robić ciemno. Kiedy dokładnie czeka nas zmiana czasu?

Kiedy zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że w 2021 roku wskazówki zegarów przesuniemy do przodu w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. Z kolei gdy zmieniamy czas na zimowy, zawsze robimy to w ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu na letni oznacza przestawienie godziny z 2.00 na 3.00 w nocy.

Dzięki takiemu zabiegowi dzień stopniowo zacznie się wydłużać. Słońce co prawda będzie później wschodzić, ale również później zajdzie. Czas letni będzie obowiązywać do października, kiedy to znów wrócimy do czasu zimowego.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni. Czy nadal trzeba przestawiać zegarki?

Zmiana czasu w Polsce obecnie regulowana jest przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Zegarki przestawiamy natomiast nieprzerwanie od 1977 roku. Jednak w 2017 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący ustanowienia jednego czasu - letniego - przez cały rok. Takie rozwiązanie wymaga jednak zmiany w dyrektywie Unii Europejskiej.

Zmiana czasuLikwidacja zmiany czasu w 2021 roku? Ministerstwo Rozwoju odpowiada

UE już od jakieś czasu toczą się dyskusje dotyczące zasadności zmiany czasu. Nadal jednak żadne porozumienie w tej kwestii nie zostało wypracowane, więc wciąż musimy przestawiać zegarki dwa razy w roku.

Niedługo czeka nas też równonoc wiosenna. Każdego roku wyznacza pierwszy dzień astronomicznej wiosny. W tym roku równonoc wypada w sobotę 20 marca. Tego dnia noc i dzień będą trwać po 12 godzin. Po tej dacie dzień zacznie się robić coraz dłuższy, a noc coraz krótsza, aż do czerwcowego przesilenia letniego (21 czerwca), gdy mamy do czynienia z najdłuższym dniem w roku i najkrótszą nocą. Tak jest jednak tylko na półkuli północnej. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc wiosenna ma miejsce w dniach 22-23 września. W chwili gdy na jednej półkuli będzie zachodzić zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.

Pierwszy dzień wiosny 2021. Zdjęcie ilustracyjneRównonoc wiosenna 2021. Kiedy i co to jest? [DATA]

Więcej o: