Polak wracał z Kolumbii. Jego bagaże zwróciły uwagę funkcjonariuszy. Mieli nosa

Wachlarz z piór papugi, naszyjniki wykonane z zębów drapieżników oraz akcesoria do zażywania tabaki z pazurami pochodzącymi z chronionych okazów. Na lotnisku w Krakowie-Balicach zatrzymano mężczyznę, który chciał przemycić te nielegalne przedmioty do Polski. Wracał z Kolumbii.

Próbę przemytu udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice. Jak informuje Tomasz Kierski, oficer prasowy z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, mieszkaniec Krakowa, który wracał do Polski z Kolumbii, przechodził w krakowskim porcie lotniczym przez "zielone przejście" – nic do zgłoszenia.

Zobacz wideo Przechwycenie łodzi podwodnej przemytników narkotyków

Czujni mundurowi

"Jednak funkcjonariuszy małopolskiej Służby Celno-Skarbowej zainteresowały jego bagaże. Jak się okazało, ich podejrzenia okazały się uzasadnione bowiem w walizkach należących do mężczyzny, ujawniono wachlarz z piór papugi, naszyjniki wykonane z zębów drapieżników oraz akcesoria do zażywania tabaki z pazurami pochodzącymi z chronionych okazów" – informuje Kierski.

To już trzeci przypadek w tym roku na krakowskim lotnisku znalezienia u podróżnych okazów fauny i flory, które podlegają ochronie.

Akcesoria do zażywania tabaki z pazurami pochodzącymi z chronionych okazówAkcesoria do zażywania tabaki z pazurami pochodzącymi z chronionych okazów Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie

Nielegalne działanie

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest nielegalne i grozi karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.

Warto przypomnieć, że przywożąc pamiątki oferowane w różnych zakątkach świata, możemy przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin. Pełna lista gatunków zwierząt i roślin objętych ochroną znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Rady (WE) NR 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. z późniejszymi zmianami.

Naszyjnik wykonany z zębów drapieżnikówNaszyjnik wykonany z zębów drapieżników Źródło: Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie

"Przywóz z krajów trzecich na teren UE jak i wywóz z UE okazów roślin i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem (wymienionych w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej CITES) możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES" – dodaje oficer prasowy.

Źródło: Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie

Więcej o: