Tatrzański Park Narodowy idzie z duchem czasu. Planuje stworzenie kamper parków

W Zakopanem na Jaszczurówce i w Kościelisku mają powstać parkingi dla kamperów. To nowy pomysł Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Idea poruszania się kamperem też jest mi bliska" - mówił "Gazecie Krakowskiej" Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN-u.

Rozporządzenia rządowe, w wyniku których hotelarze nie mogli przyjmować gości w ośrodkach noclegowych, sprawiły, że wśród Polaków pojawił się nowy trend. Zainwestowali w kampery i nie łamiąc prawa, spędzali wolny czas w ulubionych miejscach.

 

W czasie świąt i w sylwestra media obiegły zdjęcia kamperów ciasno zaparkowanych pod Giewontem. Podobna sytuacja powtórzyła się w styczniu podczas Pucharu Świata. Na parkingach w rejonie Wielkiej Krokwi zobaczyć można było nawet kilkanaście kamperów. 

W przyszłości też będzie zainteresowanie

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego przyznał, że "idea poruszania się kamperem jest mu bliska".

"Ostatnie miesiące zmobilizowały nas, by wrócić do tego pomysłu. Dużo kamperów pojawiło się po prostu na Podhalu. Dlatego przewidujemy, że w przyszłości będzie zainteresowanie tego typu infrastrukturą" - mówił.

Zobacz wideo Policja pokazała weekendowe obrazki spod Tatr. Tłumy na ulicach i stokach

Tatrzański Park Narodowy w odpowiedzi na ten trend podjął decyzję o zbudowaniu dwóch parkingów dla kamperów. W Zakopanem kamper park TPN planuje zlokalizować na Jaszczurówce – w rejonie wylotu Doliny Olczyskiej. W Kościelisku - najprawdopodobniej w rejonie wylotu Doliny Kościeliskiej.

Polacy polubili caravaningPolacy polubili caravaning Sergiy1975 / shutterstock

TPN dysponuje dwiema działkami zlokalizowanymi w Zakopanem i w Kościelisku. Zlecono właśnie analizę, czy można tam stworzyć tzw. kamper park.

"Jak wiadomo, jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługę. A te działki są w dobrych lokalizacjach. Dlatego analizujemy, czy nowoczesna usługa dla kamperów cieszyłaby się zainteresowaniem" – tłumaczył w "Gazecie Krakowskiej" Ziobrowski.

Na parkingach przystosowanych dla domów na czterech kółkach będzie dostęp do prądu, bieżącej wody i kanalizacji. Parkowanie w kamper parku będzie płatne.

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Więcej o: