Zanzibar ostrzega turystów, mogą posypać się kary. Chodzi o nieprzyzwoite stroje

Władze Zanzibaru ostrzegają turystów, którzy noszą na wyspie zbyt skąpe stroje, że za taki ubiór grozi wysoka grzywna. O przepisach przypomina minister turystyki, którą skłoniły do tego niedawne incydenty. "Obecnie wielu turystów jest widzianych w miejscach publicznych niemalże nago" - powiedziała w rozmowie z CNN Lela Muhamed Mussa.

Zanzibar stał się w czasie pandemii jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Chętnie wypoczywają tam turyści, gwiazdy czy celebryci. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy potrafią dostosować się do przepisów obowiązujących na wyspie. 

Minister turystyki Zanzibaru - Lela Muhamed Mussa - w rozmowie z CNN przypomina turystom, że w czasie zwiedzania wyspy powinni mieć na sobie odpowiedni strój. Twierdzi, że w ostatnim czasie wielu przyjezdnych było widzianych w miejscach publicznych "praktycznie nago". Na upomnieniach słownych się jednak nie kończy, bowiem za nieprzyzwoity ubiór można zostać ukaranym wysoką grzywną.

Zobacz wideo Turysto! Są gesty, które mogą zaprowadzić do więzienia

Polityczka wyjaśniła, że turyści będą zwolnieni z kar. Grzywna zostanie nałożona na przewodników wycieczek i operatorów, ponieważ to oni są odpowiedzialni za egzekwowanie obowiązujących przepisów prawa.

Jeśli jesteś przewodnikiem i masz pod swoją opieką turystę, który jest nieprzyzwoicie ubrany w miejscu publicznym, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 700 do 1000 dolarów, w zależności od powagi problemu

- tłumaczy minister turystyki. Z kolei operator turystyczny zapłaci od 1000 do 2000 dolarów. 

Szanujemy różnice między narodami oraz między ludźmi, ale obowiązkiem gości jest zrozumienie kultury i kodeksu postępowania Zanzibaru przed przybyciem na wyspę

- mówi Lela Muhamad Mussa.

Zanzibar. Polskie władze odradzają podróżeTuryści pokochali Zanzibar. Ale MSZ ostrzega: Nieoficjalnie zagrożenie jest poważne

Sytuacja nie dotyczy oczywiście plaż czy hoteli, gdzie turyści mogą przebywać w kostiumach kąpielowych. Jednak poza nimi, w miejscach publicznych, powinni zakrywać ciało "od ramion do dolnej części brzucha i do kolan" - przypominają władze. I podkreślają, że nie jest to żadna nowość, takie przepisy obowiązują od dawna.

Listę z zasadami dotyczącymi zachowania na wyspie można znaleźć na oficjalnej stronie turystycznej Zanzibaru. Czytamy tam m.in., że:

  • stroje kąpielowe oraz skąpe sukienki są zabronione w miejscach publicznych, ale dozwolone w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych,
  • spożywanie alkoholu może obrazić mieszkańców,
  • nagość na plaży jest niedozwolona,
  • publiczne pocałunki lub okazywanie uczuć nie są na Zanzibarze ogólnie przyjętym zachowaniem,
  • robienie zdjęć mieszkańcom bez pytania o zgodę jest uważane za obraźliwe,
  • obszary wojskowe oraz istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa nie mogą być fotografowane.
Więcej o: