Wiosna! Wiosna! Ach, to Ty!? Niedźwiedź już ją poczuł. Obudził się z zimowego snu

W Dolinie Strążyskiej w Tatrach wiosnę poczuł niedźwiedź i obudził się z zimowego snu. Choć unika fotopułapek i trudno dostrzec jego sylwetkę, to wnikliwi obserwatorzy zauważyli jego ślady pozostawione na śniegu i zrobili zdjęcia. Znawcy nie mają wątpliwości. - To on. Niedźwiedź. To znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami - czytamy na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tadeusz Zwijacz z Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas wspinaczki zaobserwował dość duże tropy na śniegu. Uwiecznił je na zdjęciu, które trafiło na fanpage TPN-u. Wszystko wskazuje, że to ślady niedźwiedzia, który obudził się z zimowego snu.

"Od kilku dni obserwujemy już ślady niedźwiedzia w Dolinie Strążyskiej. To znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami" – czytamy w poście.

Przyroda zaczyna powoli budzić się do życia

Jednocześnie TPN informuje, że w związku z tym, że przyroda zaczyna powoli budzić się do życia, podjęto decyzję o ograniczeniu dostępności szlaków dla turystów.

"To szczególny czas dla przyrody, dlatego przypominamy, że od 1 marca na szlaki zapraszamy wyłącznie od świtu do zmierzchu" -  czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Zmiany te mają m.in. umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.

"Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy właśnie nad ranem" – czytamy w poście.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Spacerowanie misiowe

Pod postem wysypały się komentarze. "To jest ich dom, my jesteśmy tylko gośćmi" – pisze jedna z internautek. "Fajne tropy, fajny miś, ale daleko ode mnie" – komentuje inna. "Gdzie brudnymi łapami na czysty śnieg!" – żartuje inny czytelnik. "No może w końcu już, już przydepcze ta wiosna" – wyraził nadzieję kolejny mężczyzna. "Spacerowanie misiowe" – napisała inna kobieta.

Ceny w górę

Warto dodać, że od 1 marca w Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje nowy cennik na tegoroczny sezon. Normalny bilet wstępu na szlaki turystyczne kosztuje 7 zł, czyli złotówkę więcej niż w ubiegłym sezonie. Natomiast za bilet ulgowy zapłacimy 3,50 zł. 

Podrożały także ceny biletów siedmiodniowych. Obecnie jest to koszt 35 zł (drożej o 5 zł). Więcej trzeba będzie zapłacić za siedmiodniowy bilet ulgowy (17,50 zł zamiast 15 zł).

Normalne bilety grupowe do 10 osób od 1 marca kosztują 63 zł. Natomiast za grupową wejściówkę ulgową, również do 10 osób, trzeba zapłacić 31,50 zł (wcześniej 27 zł).

Nie uległy zmianie ceny postoju samochodów osobowych na parkingu przy Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, a także przy szlaku do Morskiego Oka. Za jeden dzień postoju trzeba zapłacić 30 zł. 

Źródło: Tatrzański Park Narodowy / Onet.pl

Więcej o: