Przepłynął pod lodem niemal długość boiska do piłki nożnej. Ustanowił rekord świata. "Wczoraj była niezła zabawa"

Czech David Vencl ustanowił nowy rekord świata w pływaniu pod lodem. Swojego wyczynu dokonał na wstrzymanym oddechu. Wynik jest imponujący.

W minutę i 35 sekund na wstrzymanym oddechu przepłynął pod lodem długość niemal boiska do piłki nożnej. Nic dziwnego, że tym wyczynem ustanowił rekord świata. - Wczoraj była niezła zabawa - napisał śmiałek David Vencl na Facebooku.

Zobacz wideo Sanie Mikołaja potrąciły rozmawiającą przez telefon dziewczynę. Fajerwerki spłoszyły konie

Czech, David Vencl, przepłynął pod lodem w zwykłym stroju kąpielowym długość 80,9 metra. Wyczynu dokonał w jeziorze Lahošt o temperaturze 3 stopni i pod taflą lodu grubości 30 cm. To warunek konieczny do uznania rekordu przez kapitułę Księgi Rekordów Guinnessa. Nad jego bezpieczeństwem czuwało kilku nurków.

David VenclDavid Vencl Fot. Petr David Josek / AP Photo

"80,9 metra na jednym wdechu pod lodem i przyznaję, podobało mi się. Nie tylko euforia, jaka nastała po wynurzeniu się, lecz także spokój panujący pod lodem. Nieźle się płynęło i byłem nawet zaskoczony szybkim tempem. To było świetne doświadczenie" - napisał David Vencl.

Jezioro Lahošt to duży zbiornik, który powstał po zatopieniu kopalni kamienia, w pobliżu Oldrichova k. Teplic, u podnóża Krušných hor w województwie usteckim.

David VenclDavid Vencl Fot. Petr David Josek / AP Photo

Vencl pierwotnie planował bić rekord 76,2 metra należący do Duńczyka Stiga Avall Severinsena (z października 2017 roku) w jeziorze lodowcowym Weissensee, ale pandemia zmusiła go do zmiany planów.

David VenclDavid Vencl Fot. Petr David Josek / AP Photo

O wyczynie Czecha rozpisują się media sportowe. "David Vencl, czeski freediver, ustanowił rekord świata w pływaniu pod lodem mężczyzn. Najdłuższy dystans 80,9 metra przepłynął, wstrzymując oddech" - możemy przeczytać na Twitterze Sky Sports. Na nagraniu widać, jak Czech wchodzi do przerębla i po kilkudziesięciu sekundach wynurza się 80,9 m dalej.

Rekord świata w kategorii kobiecej

Na początku stycznia rekord świata w pływaniu pod lodem w kategorii kobiecej udało się ustanowić 40-letniej Rosjance Jekaterinie Nekrasowej, która przepłynęła pod taflą lodu na jeziorze Bajkał 85 metrów w temperaturze 0,02 stopnia. Temperatura powietrza wynosiła wówczas minus 22 stopnie. Kobieta nie miała na sobie ani pianki, ani płetw, tylko zwykły jednoczęściowy kostium. Poprzedni taki rekord ustanowiony został w Norwegii w 2019 roku. Amber Fillary przepłynęła 70 metrów.

Źródło: National Geographic / Sky Sports

Więcej o: