Jakie będą wakacje 2021? Grecja została zdetronizowana. Polacy wolą inny kierunek

Polacy podejmują już pierwsze decyzje dotyczące wakacji. Choć na razie trudno przewidzieć, jaka sytuacja będzie latem, zainteresowanie wyjazdami rośnie. Serwis Wakacje.pl przeanalizował wybory Polaków i na tej podstawie wyłonił królową sezonu letniego.

W raporcie pokazane zostały preferencje Polaków na lato 2021. Dowiadujemy się z niego, że z tygodnia na tydzień zainteresowanie jest coraz większe - zarówno wyjazdami wakacyjnymi, jak i na majówkę. Eksperci z Wakacje.pl przeanalizowali rezerwacje na okres od 1 kwietnia do 31 października (czyli na trwający w biurach podróży sezon lato 2021) dokonane we wszystkich kanałach sprzedaży (online i sieć salonów).

Zobacz wideo Zamiast kupować, sam zrób sobie torbę plażową. Możesz wykorzystać ręcznik albo koszulkę

Grecja zdetronizowana

Można to odczytać w kategoriach zaskoczenia, bo Grecja przez wiele sezonów brylowała wśród urlopowych kierunków Polaków. W tym roku jednak królowa jest inna. Została nią Turcja.

W ostatnich tygodniach w bieżących podsumowaniach sprzedaży na czoło stawki wybija się co prawda Egipt, ale w spojrzeniu całościowym – od początku sprzedaży wycieczek na najbliższy sezon letni – to właśnie tureckie kurorty są najpopularniejsze

- czytamy w raporcie. Na urlop w Turcji od kwietnia do października zdecydował się prawie co trzeci turysta. Grecja spadła na drugie miejsce, a na trzecim jest Egipt. Poza tym w pierwszej dziesiątce są jeszcze: Tunezja, Bułgaria, Polska, Chorwacja, Cypr i Albania.

"Popularne turystycznie kierunki, takie jak Turcja czy Grecja, już poprzedniego lata spełniły oczekiwania podróżnych - zarówno jeśli chodzi o możliwość spokojnego wypoczynku, jak i wprowadzone zasady sanitarne - i to, w połączeniu z dostępnością najpopularniejszych hoteli w ofercie biur podróży czy cenami porównywalnymi do ubiegłych lat sprawia, że w tym roku te miejsca też cieszą się dużym zainteresowaniem" - mówi Klaudyna Fudala z Wakacje.pl.

Ile kosztują wakacje 2021?

Z analiz wynika, że średnio najwięcej Polacy płacą za Turcję i Grecję. Najmniej z kolei (w przypadku zagranicznych kierunków) za Chorwację, co ma związek z formą dojazdu - ponad połowa turystów decyduje się na dojazd na własną rękę. 

Okazuje się też, że Polacy nadal chętnie decydują się na wypoczynek w hotelach czterogwiazdkowych (37 proc.) i pięciogwiazdkowych (38 proc.) i w opcji all inclusive (70 proc.). Jest to możliwe dzięki temu, że mimo pandemii ceny wyjazdów utrzymują się mniej więcej na podobnym poziomie jak w poprzednich latach.

A jak wyglądają wybory Polaków dotyczące wakacji w kraju?

Średnio na wakacje w Polsce planujemy przeznaczyć 2 693 zł – najwięcej na wypoczynek nad Bałtykiem (3 058 zł), o 830 zł mniej (średnio 2 228 zł) – na wczasy w górach

- dowiadujemy się z raportu. To jednak średnie ceny obejmujące pobyt w hotelu. Należy doliczyć do nich jeszcze dojazd oraz atrakcje turystyczne. 

embed

źródło: Wakacje.pl

Największą popularnością cieszy się Pomorze Zachodnie, gdzie znajdują się m.in. Międzyzdroje, Kołobrzeg i Świnoujście. To wybór ponad 60 proc. osób, które zarezerwowały wypoczynek w kraju. Dalej są Tatry i Podhale, Wybrzeże Bałtyckie i Małopolska.

Kto ile płaci i dokąd chce pojechać?

Wakacje.pl sprawdziły też, ile na wakacje wydają mieszkańcy poszczególnych województw i dokąd planują wyjazdy.

W pierwszej trójce, biorąc pod uwagę średnią wartość rezerwacji, plasują się woj. podlaskie - 8 412 zł, woj. lubuskie - 7 869 zł i woj. mazowieckie - 7 860 zł. Najmniej na wakacje wydają mieszkańcy województw: lubelskiego - 6 739 zł, śląskiego - 6 867 zł i wielkopolskiego - 6 953 zł.

embed

źródło: Wakacje.pl

Jeżeli zaś chodzi o kierunek, to zdecydowanie króluje Turcja. Na ten kraj postawili mieszkańcy 14 z 16 województw. W dwóch wygrała Grecja - lubelskim i świętokrzyskim.

embed

źródło: Wakacje.pl

Co z majówką?

W przypadku długiego weekendu majowego również wiedzie prym Turcja. Za nią są Egipt i Grecja. Średnio na majówkowy wyjazd przeznaczamy 5880 zł. Najpopularniejszą są hotele pięciogwiazdkowe (50 proc.) i czterogwiazdkowe (33 proc.) oraz wyżywienie all inclusive (77 proc.).

Nieco ponad połowa turystów majówkę zamierza spędzić z partnerem (53 proc.), a co piąty zabierze ze sobą dzieci (13 proc. pojedzie z jednym dzieckiem; 7 proc. z dwójką dzieci).

embed

źródło: Wakacje.pl

Więcej o: