Burmistrz Nicei apeluje do turystów. "Trzymajcie się od nas z daleka"

Zamiast zachęcać do przyjazdu nad Lazurowe Wybrzeże, zniechęca. Pandemia postawiła nowe wyzwania przed władzami Nicei, która jest popularnym kierunkiem turystycznym. - Trzymajcie się od nas z daleka - apeluje burmistrz Nicei Christian Estrosi.

We Francji obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna, trwa od godz. 18:00 do 6:00. Dom można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne. Gdy jest się w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania. We Francji zamknięte są restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie. 

Zobacz wideo Nowe szczepy koronawirusa. "To wyścig zbrojeń"

"Eksplozja epidemii"

Najgorzej sytuacja wygląda w Nicei, gdzie od kilku dni mocno wzrasta liczba zakażeń. Media sytuację w tym regionie nazywają "eksplozją epidemii". Jak donosi Reuters, w Nicei tygodniowy wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi 735. Dlatego władze departamentu Alpy Nadmorskie, którego stolicą jest Nicea, zdecydowały o wprowadzeniu lokalnych lockdownów na 15 dni w kilkunastu gminach.

Dodatkowo burmistrz Nicei apeluje o wprowadzenie tymczasowych, weekendowych obostrzeń. Jednocześnie stara się zniechęcić turystów do przyjazdu w najbliższym czasie.

– Z radością przyjmiemy turystów w sezonie letnim, gdy wygramy walkę z pandemią, ale teraz lepiej trzymajcie się od nas z daleka – prosi urlopowiczów burmistrz Nicei Christian Estrosi.

Christian Estrosi zaapelował też o wprowadzenie weekendowego lockdownu. Uważa, że należy podjąć bardziej zdecydowane działania, aby ograniczyć napływ gości.

– Pogoda robi się coraz ładniejsza, więc turyści coraz chętniej do nas przyjeżdżają. Weekendowy lockdown położyłby temu kres, a jednocześnie nie wstrzymywałby ekonomicznej aktywności miasta – wyjaśnił burmistrz, zauważając jednocześnie, że sytuacja w Nicei zaczęła się pogarszać przed Bożym Narodzeniem, kiedy nad Lazurowe Wybrzeże zaczęły przyjeżdżać tłumy.

Weekendowy lockdown ma obowiązywać przez najbliższe dwa weekendy na terenie m.in. Nicei, Cannes czy Antibes. Od godz. 18:00 w piątek do poniedziałku do godz. 6:00 mieszkańców obowiązywać będzie zakaz wyjścia poza miejsce zamieszkania (z kilkoma wyjątkami jak praca czy zakupy). Dopuszczalne ma być wychodzenie na świeże powietrze w celu uprawiania sportu, ale maksymalnie na godzinę dziennie i nie dalej niż 5 km od miejsca zamieszkania. 

 Źródło: Deutsche Welle, Reuters

Więcej o: