Aleksander Doba zmarł po zdobyciu Kilimandżaro. Organizator wyprawy mówi o okolicznościach

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021. Miał 74 lata. O śmierci poinformowali jego najbliżsi. Z ich wpisu dowiadujemy się, że podróżnik zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro. Głos w tej sprawie zabrał Łukasz Nowak z Klubu Podróżników Soliści, który organizował ekspedycję.

Łukasz Nowak na antenie TVN24 poinformował, że Aleksander Doba zdobył Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w poniedziałek o godz. 11. "Wchodził na szczyt z dwoma przewodnikami. Kiedy spotkał się z grupą, która akurat wracała, mówił, że czuł się super, robił zdjęcia, mówił, że idzie po Dach Afryki" - opowiadał założyciel Solistów.

Zobacz wideo Aleksander Doba: Czuję się młody! Chcę po raz trzeci przepłynąć Atlantyk! [WYSPORTOWANI] [wideo ze stycznia 2016]

Dodał, że podróżnik po wejściu na szczyt czuł się dobrze. Zanim jednak zrobił pamiątkowe zdjęcie, poprosił przewodników, którzy mu towarzyszyli, o chwilę odpoczynku. "Stracił przytomność, a następnie funkcje życiowe" - powiedział Nowak i dodał, że Doba "zmarł, realizując swoje ogromne marzenie, zdobywając dach Afryki".

Natychmiast została podjęta reanimacja, jednak funkcji życiowych nie udało się przywrócić. Zorganizowano akcję sprowadzenia ciała podróżnika na dół. Trwała ponad 20 godzin. Łukasz Nowak podkreśla, że nikt nie chce spekulować, co się stało. "Czekamy na oficjalne przyczyny zgonu" - mówił w TVN24.

Aleksander Doba nie żyje Aleksander Doba nie żyje. Podróżnik zmarł w wieku 74 lat

Aleksander Doba - kim był?

Aleksander Doba był polskim podróżnikiem i kajakarzem. W 2015 roku zdobył tytuł "Podróżnika roku" w głosowaniu na stronie National Geographic. Jest pierwszym człowiekiem w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), używając tylko siły własnych mięśni.

Aleksander Doba nie żyje Aleksander Doba: Spełniłem marzenie. Pogłaskałem rekina

Do jego wielkich osiągnięć należy zaliczyć też opłynięcie kajakiem Morza Bałtyckiego oraz Bajkału. Zdobywał medale w Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Był także laureatem wielu nagród, m.in. "Kolosa" za rok 2014 w kategorii nagroda specjalna za samotne przepłynięcie kajakiem Atlantyku z Lizbony na Florydę czy "Super Kolosa 2011" za za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych.

Więcej o: