Unia Europejska znów rozdaje darmowe bilety na podróż koleją. Aż 60 tysięcy. Są warunki

Unia Europejska ponownie rozda aż 60 tysięcy darmowych biletów na podróże pociągami po Europie. Program DiscoverEU nie jest jednak skierowany do wszystkich. Mogą wziąć w nim udział tylko te osoby, które urodziły się w 2002 i 2003 roku.

Program DiscoverEU wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Jak podaje serwis Euractiv, jego wznowienie ogłosiła Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży. W ramach programu 18-latkowie, którzy są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o darmowe bilety na podróże koleją po Europie. Dzięki temu będą mieli okazję przekonać się, jak wiele do zaoferowania ma Stary Kontynent. Program ma zachęcić młodych ludzi do zwiedzania i poznawania kultur innych krajów.

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

Aż 60 tysięcy darmowych biletów

Bilety przydzielane są państwom członkowskim na podstawie liczby ludności. W tym roku Unia zamierza rozdać aż 60 tysięcy biletów, czyli dwa razy więcej niż do tej pory. Ma to związek z pandemią, która w 2020 mocno ograniczyła możliwość podróżowania. O wejściówki będą więc mogły ubiegać się osoby z dwóch roczników - 2002 oraz 2003. Zgłoszenia będą przyjmowane w październiku. Podróż będzie musiała odbyć się w wybranym miesiącu pomiędzy marcem 2022 i marcem 2023.

Praga zimąPociągiem z Gdyni do Pragi. Do uruchomienia nowej trasy coraz bliżej

W związku z tym, że pula jest ograniczona, chętni będą musieli odpowiedzieć jeszcze na sześć pytań dotyczących historii i kultury europejskiej. Zwycięzców wybierze jury składające się z urzędników Komisji Europejskiej.

Od 2022 roku program DiscoverEU będzie finansowany w ramach programu Erasmus+. Oznacza to, że o darmowe bilety będą mogli starać się również 18-latkowie spoza Unii Europejskiej.

Więcej o: