Sytuacja w Muzeach Watykańskich wymknęła się spod kontroli. "Chaos i strach"

Dezorganizacja, chaos, tłumy zwiedzających. Muzea Watykańskie, które otworzyły się po trzech miesiącach, przeżywają prawdziwe oblężenie. "Czułem się jak na peronie metra w godzinach szczytu" - pisze przewodnik w liście do dyrekcji muzeum, bo 13 lutego sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Muzea Watykańskie ponownie zostały udostępnione do zwiedzania 1 lutego. Od tego czasu placówki odwiedza rekordowa liczba turystów jednak apogeum miało miejsce 13 lutego. La Repubblica donosi o "doświadczeniach rodem z piekła", które udokumentowali przewodnicy wycieczek oprowadzający po muzeach.

Przewodnik nie wytrzymał

W mediach cytowana jest relacja przewodnika Vincenzo Spiny, który zbulwersowany brakiem dobrej organizacji i kontroli przepływu zwiedzających, wystosował list do dyrekcji muzeum.

Przewodnik zauważa, że sytuacja rano 13 lutego była jeszcze do opanowania, jednak po południu pojawił się: "chaos i strach" w kilku częściach muzeów, zwłaszcza w pokojach Rafaela.

Spina zauważył, że kustosze muzeum próbowali regulować przepływ zwiedzających, ale w pewnym momencie stracili kontrolę nad sytuacją, a odwiedzający nie mogli iść ani do przodu, ani do tyłu.

"Czułem się jak na peronie metra w godzinach szczytu. Kiedy rodziny próbowały zawrócić, inni zwiedzający krzyczeli 'porwali nas'"- zauważył Spina cytowany przez La Repubblicę.

"To nie może się powtórzyć"

W podobnym tonie pisano na TripAdvisor. "To nie może się powtórzyć" - napisał internauta. "Niestety z wielkim żalem muszę podkreślić absolutny brak poszanowania zasad bezpieczeństwa dotyczących COVID-19" - komentował inny. "Wielkie tłumy, bardzo zła organizacja. Dużo grup z przewodnikami, którzy utknęli w salach, z dziesiątkami ludzi. Brak dystansu społecznego".

Jak na razie dyrekcja muzeum nie odniosła się do stawianych zarzutów.

Można zwiedzać od poniedziałku do soboty

W przeciwieństwie do innych włoskich muzeów, znajdujących się w tzw. "żółtych strefach" (które obecnie można zwiedzać tylko od poniedziałku do piątku), Muzea Watykańskie są otwarte od poniedziałku do soboty od 8:30 do 18:30. Ostatni wstęp jest przewidziany o godz. 16:30. Wymagane są rezerwacje. Można ich dokonać bezpośrednio na stronie internetowej Muzeów Watykańskich

Źródło: www.wantedinrome.com

Więcej o: