Wataha wilków nagrana przez fotopułapkę. "Bajka o szczęśliwym wilku"

Wilczy gang? Gdzie tam. Siedmioosobowa rodzinka została uchwycona przez fotopułapkę na terenie Beskidu Żywieckiego. Nie tylko my potrafimy cieszyć się śniegiem, zwierzęta również. I tę radość, ale również hierarchię w stadzie, można dostrzec na nagraniu.

Wilczą rodzinę brodzącą w śniegu nagrało Stowarzyszenie dla Natury Wilk, które udostępniło je na swoim portalu. Najpierw w kadr wkracza para rodzicielska prowadząca watahę, za nimi podążają cztery zeszłoroczne szczenięta, stado zamyka senior rodu.

 

Trzeba przyznać, że nagranie jest bardzo dobrej jakości. Możemy więc z bliska obserwować ich chwile beztroski. Młode chcą się bawić i dokazywać i nawet można odnieść wrażenie, że najstarszy osobnik w stadzie cieszy się ze spadającego śniegu.

Pod postem pojawiły się pełne zachwytu komentarze: "Czyste piękno", "Wspaniała rodzinka". "Bajka nie o złym, ale szczęśliwym, bo wolnym wilku"

Jedne z najdzikszych zwierząt

Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy wilka? Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród tłumaczył w rozmowie z Podróże Gazeta.pl, że spotkania z wilkami zdarzają się bardzo rzadko. - To jedne z najdzikszych zwierząt. Jeśli są zdrowe, nie są żadnymi mieszańcami, jest bardzo niewielkie ryzyko ich zobaczenia. Gdy wyczują człowieka, znikną jeszcze zanim go zobaczą. Szybciej, niż sobie wyobrażamy - przekonywał.

W przypadku spotkania wilczycy z młodymi, należy zachować spokój i się wycofać. Nie wolno podchodzić i dotykać małych szczeniąt, nawet jeśli są same, bo wilczyca na pewno jest w pobliżu i czuwa. 

Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk w rozmowie z TVN24 zwraca uwagę, że kiedy napotkamy drapieżnika na swojej drodze, to najlepiej zrobić wtedy trochę więcej hałasu, zwierzę zwróci na nas uwagę i ucieknie w popłochu. "Należy brać pod uwagę to, że drapieżniki nas się bardziej boją. Jeżeli mamy bardziej pokojowe nastawienie, to będziemy reagować z radością. Myślę, że nie ma się czego bać" - dodał Mysłajek. 

Gospodarz i opiekun lasu

Wilki w Polsce są objęte ochroną. Jak czytamy na stronie WWF, wilk to gospodarz i opiekun lasu, który na co dzień dba o to, aby w leśnym ekosystemie panował ład i równowaga. "Jest inteligentny, wytrzymały i niezwykle opiekuńczy w stosunku do swojej watahy. To piękne i charyzmatyczne zwierzę nie cieszy się jednak dobrą sławą i przez lata było tępione. Okazuje się jednak, że to nie wilk jest zagrożeniem dla człowieka, lecz człowiek dla wilka" - czytamy dalej na stronie WWF. 

Wilki żyją w grupach rodzinnych. Rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z obecnego i poprzedniego sezonu lub dwóch. Czasami członkiem rodziny jest brat lub siostra jednego z rodziców. Do takiej grupy może się przyłączyć obcy osobnik, ale nie jest to częste zjawisko.

Na stronie zaś Stowarzyszenia dla Natury Wilk można przeczytać, że wilk ma sylwetkę maratończyka, ma wąską klatkę piersiową, chudy zad oraz długie kończyny. Umożliwia mu to wytrwały chód, a w razie konieczności szybki, długodystansowy bieg. Ogon wilka jest puszysty i zakończony ciemnymi włosami, swobodnie zwieszony sięga do stawu skokowego tylnych łap. 

Źródło: polskiwilk.org.pl / WWF Polska 

Więcej o: