Jak żyli nasi przodkowie ponad tysiąc lat wstecz? Największy skansen w Europie powstaje w Strzegocicach

W okolicach Tarnowa powstaje wielki gród, który ma się stać największym w Europie skansenem wczesnośredniowiecznym. Za przedsięwzięcie odpowiada Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki - Palana Gera. Na portalu zrzutka.pl zorganizowana została zbiórka pieniędzy na zakup drewna, aby wybudować pierwsze chaty w osadzie.

Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki przez ostatnie dziewięć lat prowadziło osadę w Stobiernej k. Dębicy, organizując żywe lekcje historii, pokazy, warsztaty i turnieje. Gród w Strzegocicach ma być kilkukrotnie większy. 

Zasłużony odpoczynek po ciężkiej walceZasłużony odpoczynek po ciężkiej walce Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera

Na siedmiu hektarach terenu przy zalewie obok Wisłoki w Strzegocicach ma stanąć gród obronny z dwoma podgrodziami, wieżą, wysokim wałem oraz palisadą. Wybudowanych zostanie ok. 30 chat. Wokół osady na pastwiskach będą pasły się zwierzęta ras dawnych, a na polach uprawiane będą dawne gatunki zbóż i warzyw. Powstanie też sad ze starymi odmianami drzew owocowych.

Sąsiedztwo z zalewem zainspirowało twórców przedsięwzięcia do odtworzenia dawnej osady rybackiej, a także przystani. Po jeziorze pływać będą zrekonstruowane słowiańskie łodzie.

Wizualizacja skansenuWizualizacja skansenu Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera

 

Rozwój gminy

Stowarzyszenie umowę dzierżawy siedmiohektarowej działki przy zalewie w Strzegocicach podpisało z gminą Pilzno jeszcze w październiku ubiegłego roku. Na tę inicjatywę cieszy się burmistrz miasta.

- Od kilku lat szukaliśmy chętnych, którzy podejmą się stworzenia ciekawego produktu turystycznego w oparciu o nasze tereny przy zalewie w Strzegocicach. Jestem przekonana, że umowa ze stowarzyszeniem słowiańskim to dobra decyzja, która przysporzy gminie sporo korzyści. Pilzno znane było dotąd przede wszystkim z Muzeum Lalek. Pięknie rozwija się nasze Muzeum Regionalne, a w planach jest też powstanie muzeum minerałów w Jaworzu. Jak do tego dojdzie jeszcze osada, to w zasadzie cały dzień można będzie poświęcić na wycieczkę tylko po naszej gminie – powiedziała Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna portalowi tarnow.naszemiasto.pl.

Możesz wesprzeć budowę

Stowarzyszenie już podejmuje działania związane z budową grodu w Strzegocicach. Umowa na dzierżawę podpisana, ale trzeba jeszcze zdobyć pieniądze na fundusze, dlatego uruchomiono w tym celu zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Po niemal miesiącu od uruchomienia zbiórki zdołano zebrać ponad 12 tysięcy zł.

- Na początek potrzebujemy 60 kubików drewna (kubik to jeden metr sześcienny) o wartości 300 złotych za kubik, co daje łącznie 18 tys. złotych. To pozwoli nam zbudować dziesięć chat w nowym grodzie, gdzie będziemy mogli dalej w sposób rzetelny, entuzjastyczny przekazywać wiedzę na temat naszej rodzimej historii i przodków – piszą na "Zrzutce" inicjatorzy zbiórki.

- Gmina Pilzno bardzo nas wspiera w realizacji tego przedsięwzięcia, ale budowa skansenu jest po naszej stronie - mówi w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Piotr "Ziemowit" Kamiński, szef Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki - Palana Gera. - Drewno to tylko ok. 15 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Resztę, czyli 85 proc. mamy – informuje Kamiński. 

W skansenie mają być prowadzone żywe lekcje historii, turnieje czy warsztaty. Ale nie tylko. Stowarzyszenie pragnie, aby było to miejsce atrakcyjne, w którym można będzie przyjemnie spędzić czas, dlatego mają powstać również: gospoda "Na rozdrożu", winnica, mały browar, a także miejsca do jazdy i pokazów konnych oraz arena do walk wojów wczesnośredniowiecznych.

Plan rozbudowy grodu rozłożony został na dziesięć lat i docelowo ma to być największa tego typu budowla słowiańska w Europie. Każdego roku przybywać mu będzie atrakcji. Pomysłodawcy przedsięwzięcia spodziewają się 50-100 tysięcy turystów rocznie.

Turniej rycerskiTurniej rycerski Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera

Warsztaty w osadzie w Stobiernej k. DębicyWarsztaty w osadzie w Stobiernej k. Dębicy Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera

Źródło: tarnow.naszemiasto.pl

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie
Więcej o: