Arabia Saudyjska. Powstaje rajska wyspa. Wizualizacje rozpalają wyobraźnię

Na Morzu Czerwonym powstaje rajska wyspa, jakiej jeszcze nie było. Arabia Saudyjska pozazdrościła Dubajowi i buduje bajkowy kurort. Wizualizacje rozbudzają wyobraźnię.

Hotele w kształcie delfinów

Kurort na miarę XXI wieku powstanie na wyspie Shurayrah, która jest częścią łańcucha 90 niezagospodarowanych wysp u zachodniego wybrzeża Arabii Saudyjskiej. W przyszłości turyści będą mieli do dyspozycji jedenaście hoteli w kształcie delfinów. Za projekt o wdzięcznej nazwie Coral Bloom odpowiedzialna jest spółka Foster + Partners.

 

"Nasza wizja Shurayrah jest zainspirowana naturalnym stanem wyspy, a hotele zaprojektowane zostały tak, by sprawiać wrażenie, jakby wyrzucały na brzeg plaże i tuliły się do wydm prawie jak drewno wyrzucane przez wodę" – powiedział Gerard Evenden w zagranicznych mediach, szef studia w Foster + Partners. "Użyte przez nas materiały i ich niewielki wpływ zapewniają ochronę dziewiczego środowiska, a dodatki, które wprowadzamy na wyspie, wzmacniają to, co już tam jest – stąd nazwa Coral Bloom [kwiat koralowy]".

Architekci projektując wyspę z marzeń, zainspirowali się kwiatami i koralowcami z Arabii Saudyjskiej. Elementy te już na wizualizacjach robią ogromne wrażenie.

Wizualizacja kurortuWizualizacja kurortu Źródło: Foster + Partners

Ośrodek został zaprojektowany jako centrum przyszłego wielkiego kurortu. Turyści będą mieli do dyspozycji wspólne centrum z odrębnymi jedenastoma ośrodkami wypoczynkowymi. "Projekt jest przez nas traktowany jako jeden podmiot z jedenastoma hotelami" - wyjaśnił Evenden.

Nie tylko dla nowożeńców

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia mają nadzieję, że będą spędzać tu swoje wymarzone wakacje nie tylko nowożeńcy podczas miodowych miesięcy, ale również rodziny z dziećmi.

Evenden tłumaczył, że projektując tę rajską wyspę, chcieli, aby hotele były atrakcyjne dla różnych ludzi w różnych okresach ich życia. By młode pary, które wybrały to miejsce na swą podróż poślubną, wracały tu później ze swymi dziećmi. "Wracasz znowu, kiedy masz małe dzieci i doświadczasz tego w inny sposób. I tak dalej przez całe życie. Do późnej starości" - marzy przedstawiciel Foster + Partners.

Wizualizacja kurortuWizualizacja kurortu Źródło: Foster + Partners

Choć padają zapewnienia, że każda z willi zostanie zbudowana z lekkich materiałów i wyprodukowana zostanie poza miejscem montażu na wyspie, to wyspa zmieni swój charakter. Linia brzegowa zostanie ponownie ukształtowana, aby stworzyć szereg lagun i plaż. Na wydmach wzdłuż tych plaż powstaną ośrodki wypoczynkowe, każdy z licznymi willami, które zaprojektowane zostały jak kwiaty.

 

Shurayrah jest jedną z 22 wysp, które mają zostać zagospodarowane w ramach inwestycji "Red Sea Project". Pierwsze hotele mają zostać otwarte w 2022 roku. Ukończenie projektu zaplanowano na 2030 rok. Do tego czasu ma powstać 50 kurortów z hotelami, dysponującymi łącznie 8 tys. pokojami, 1,3 tys. prywatnymi nieruchomościami i 100 willami.

 

Źródło: wprost.pl, dezeen.com

Więcej o: