Niezwykły "lodowy wulkan" utworzył się w Kazachstanie. Natura po raz kolejny pokazała, na co ją stać

Podbija media społecznościowe i rozpala turystów, którzy tłumnie przyjeżdżają, aby go zobaczyć. A powinien raczej chłodzić, bo przecież zrobiony jest z lodu. W Kazachstanie w wyniku warunków pogodowych utworzył się niezwykły "wulkan".

Lodowy stożek ma blisko 14-metrów wysokości (zagraniczne media piszą o 45 stopach, czyli ok. 13,7 metra). Powstał w stu procentach w sposób naturalny, a jego budowniczym jest mroźna pogoda, która sprzyja tworzeniu się tego typu zjawisk. Góra uformowała się, gdy woda tryskająca z podziemnego źródła zamarzała od razu w powietrzu. Co ciekawe, woda nadal wydostaje się ze stożka, co przywodzi na myśl skojarzenie z prawdziwymi wulkanami, z których wydobywa się dym.

Zobacz wideo W Polsce też można zaobserwować niezwykłe zjawiska. Zobaczcie to nad Tatrami

Nietypowe zjawisko można zobaczyć w wiosce Kegen w obwodzie ałmackim. W ostatnich dniach pogoda w regionie oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza, dzięki czemu "lodowy wulkan" mógł się utworzyć. Mróz nie przeszkadza turystom, którzy chętnie przyjeżdżają, żeby na własne oczy zobaczyć stożek. Zdjęciami chwalą się m.in. na Instagramie.

 
 

Na YouTubie można zobaczyć z kolei wideo, na którym widać "lodowy wulkan" ze wszystkich stron. Podobny, mniejszy stożek utworzył się w tym miejscu również w zeszłym roku, jednak mieszkańcy twierdzą, że w przeciwieństwie do tegorocznego, z tamtego nie wydobywały się cząsteczki wody, które wyglądają, jakby doszło do erupcji "wulkanu".

 
Więcej o: