Bon turystyczny z ważnymi zmianami. Prezydent podpisał ustawę

Bon turystyczny został rozszerzony. Niedawno informowaliśmy, że sejm przyjął zmiany w ustawie, dzięki którym powiększony został katalog usług, za które można zapłacić bonem. Teraz ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Bon turystyczny. Ważna zmiana w ustawie

Prezydent podpisał nowelizację, która rozszerza zakres usług, które można opłacić Polskim Bonem Turystycznym. Od tej pory bonu będzie można użyć również w przypadku wycieczek jednodniowych razem z atrakcjami, które zostały zawarte w ofercie. Jest jednak jeden ważny warunek - objęcie pakietem minimum dwóch usług. Po wprowadzonych zmianach bonem będzie więc można zapłacić także za wycieczkę szkolną czy półkolonię.

"Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych" - czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zobacz wideo Hotelarze szukają furtek w obostrzeniach. "Apeluję o roztropność"

POT przekonuje, że dzięki temu wsparcie otrzymają nie tylko właściciele obiektów czy osoby w nich zatrudnione, lecz także np. przewodnicy czy piloci wycieczek.

Początkowo bonu można było użyć tylko przy opłacaniu noclegu w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego.

Bon turystyczny. Dla kogo?

To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługujące na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje niezależnie od dochodów.

Lista miejsc, w których bon jest akceptowany, znajduje się na stronach www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon turystyczny. Jak go dostać?

Aby otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon turystyczny aktywuje się, gdy zostanie sprawdzona poprawność i aktualność danych.

Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Można go wykorzystać do marca 2022 roku.

Więcej o: