Prezydent podpisał nowelizację, która rozszerza zakres usług, które można opłacić Polskim Bonem Turystycznym. Od tej pory bonu będzie można użyć również w przypadku wycieczek jednodniowych razem z atrakcjami, które zostały zawarte w ofercie. Jest jednak jeden ważny warunek - objęcie pakietem minimum dwóch usług. Po wprowadzonych zmianach bonem będzie więc można zapłacić także za wycieczkę szkolną czy półkolonię.
"Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych" - czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.
POT przekonuje, że dzięki temu wsparcie otrzymają nie tylko właściciele obiektów czy osoby w nich zatrudnione, lecz także np. przewodnicy czy piloci wycieczek.
Początkowo bonu można było użyć tylko przy opłacaniu noclegu w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego.
To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługujące na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje niezależnie od dochodów.
Lista miejsc, w których bon jest akceptowany, znajduje się na stronach www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel.
Aby otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon turystyczny aktywuje się, gdy zostanie sprawdzona poprawność i aktualność danych.
Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Można go wykorzystać do marca 2022 roku.