Bon turystyczny rozszerzony. Będzie można nim zapłacić za więcej usług

Sejm przyjął zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Jedną z przyjętych nowelizacji jest rozszerzenie zakresu usług, za które będzie można nim zapłacić. Do katalogu dodano aktywności jednodniowe.

Bon turystyczny został wprowadzony w sierpniu 2020 roku. Początkowo można było opłacić nim jedynie noclegi w obiektach turystycznych oraz imprezy turystyczne z minimum jednym noclegiem, organizowane przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Jednak po przyjętej nowelizacji ten zakres został rozszerzony. Teraz świadczenie będzie można wykorzystać również do opłacenia wycieczek jednodniowych razem ze wszystkimi atrakcjami, które obejmuje oferta.

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych

- czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, która przekonuje, że takie działanie ma wspomóc pracowników szeroko rozumianej branży turystycznej, a więc nie tylko właścicieli obiektów czy osoby w nich zatrudnione, lecz także np. przewodników czy pilotów wycieczek.

Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"

Kolejną zmianą, która została wprowadzona, jest sposób rejestrowania się przedsiębiorców w bazie. Muszą podawać nie tylko nazwę rejestrową firmy i adres, który znajduje się w rejestrze przedsiębiorców, lecz także dokładny adres miejsca, w którym prowadzą działalność turystyczną. "W przypadku gdy firma jest właścicielem kilku obiektów, musi osobno podać dane adresowe każdego z nich. Katalog dodatkowych informacji zawiera również nazwę handlową oraz adres strony internetowej przedsiębiorstwa, o ile jest ona prowadzona" - wyjaśnia POT.

Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców

- mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ci, którzy już zarejestrowali się w bazie, muszą uzupełnić dane. Aktualnie znajduje się w niej ponad 18 tys. przedsiębiorców. Lista podmiotów, w których można zrealizować bon turystyczny, znajduje się na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej - www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel.

Polski Bon Turystyczny. Jak go dostać?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługujące na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje niezależnie od dochodów.

Ma formę elektroniczną i jest ważny do końca marca 2022 roku. Aby otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon turystyczny aktywuje się, gdy zostanie sprawdzona poprawność i aktualność danych.

 
Więcej o: