Park Narodowy Yellowstone. Kamera zarejestrowała niezwykle rzadkie zwierzę

Ni to pies, ni wydra. Wygląda jak niedźwiedź, a wcale nim nie jest. Pracownicy Parku Narodowego Yellowstone w Stanach Zjednoczonych opublikowali nagranie z fotopułapki, na którym widać, że park odwiedził rosomak - niezwykle rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzę.

- Biolodzy z parku są podekscytowani, że jeden z najrzadszych ssaków został uchwycony przez zdalną kamerę w Parku Narodowym Yellowstone - napisano w poście na Twitterze i opublikowano czarno-białe nagranie. Możemy na nim zobaczyć zwierzę wyglądające jak niedźwiedź, które biegnie przez pokryty śniegiem, zalesiony obszar. Ostatni raz siedem rosomaków zostało zarejestrowanych przez kamery na terenie Yellowstone w latach 2006-2009. 

Gatunek bliski zagrożenia

Radość biologów wynika z tego, że jest to gatunek bliski zagrożenia. Szacuje się, że na świecie występuje ok. 2300 osobników. Obecnie rosomaki występują na odludnych terenach w tajdze i tundrze północnej Europy (Skandynawia), Azji oraz Ameryki Północnej (Kanada i Alaska). Niegdyś można było spotkać je częściej w Ameryce Północnej (Kolorado, Indianie i Pensylwanii), ale zostały wytępione.

Choć budową przypomina niewielkiego niedźwiedzia, rosomak należy do rodziny łasicowatych. Jego skóra pokryta jest długim, gęstym futrem o brązowoczarnym ubarwieniu z jasnymi plamami na głowie i jasnymi pasami po bokach ciała. Prowadzi naziemny tryb życia, ale świetnie pływa i zwinnie wspina się po drzewach oraz skałach. Jest aktywny całą dobę w ok. czterogodzinnych cyklach, na przemian, aktywności i spoczynku. Nie zapada w sen zimowy. Jest samotnikiem.

Poza tym jest odważny, silny i nieustępliwy. Naukowcy wielokrotnie przytaczali sytuacje, gdy rosomak walczył o łup z  większymi od siebie drapieżnikami, jak baribal, puma płowa czy wataha wilków. Atakował jelenie, łosie czy renifery, które doganiał w wytrwałym biegu po śniegu. Co ciekawe, zapasy pokarmu gromadzi w tunelach pod śniegiem, do których wraca nawet po sześciu miesiącach.

Niski współczynnik reprodukcji

National Parks Service podaje, ze rosomaki mają niski współczynnik reprodukcji. Trudno jednak ocenić realnie te trendy, ponieważ są one rzadko widywane i zamieszkują odległe tereny w małych zagęszczeniach.

W sierpniu ubiegłego roku po raz pierwszy od 100 lat w Parku Narodowym Mt Rainier w położonym w południowej części stanu Waszyngton zauważono rodzinę rosomaków.

W Polsce te wyjątkowe zwierzęta można podziwiać jedynie w ogrodach zoologicznych w Opolu i Chorzowie. Tatyana i Thor, czyli rosomaki ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, od kilku dni mogą się cieszyć nowym wybiegiem. 

Źródło: Park Yellowstone

Więcej o: