Na Saharze spadł śnieg. Na piasku utworzyły się fantazyjne wzory

Początek tego roku to dopiero czwarty raz w ciągu 42 lat, gdy w mieście Ain Sefra w Algierii spadł śnieg. Poprzednio opady odnotowano w 2018 roku. Zdjęciami ośnieżonej Sahary podzielił się Karim Bouchetata.

Algierskie miasto Ain Sefra odczuło skutki tegorocznej zimy. Niedawno temperatura spadła tam do minus trzech stopni Celsjusza. Jakby tego było mało, saharyjskie piaski, na których znajduje się miejscowość, pokryły się śniegiem. Choć jest to dość rzadkie zjawisko, w ostatnich latach zdarza się częściej.

 

W ciągu ostatnich 42 lat Ain Sefra doświadczyło opadów śniegu czterokrotnie: w 1979 roku, w 2017, 2018 oraz teraz - w 2021. Śnieżyca z 1979 była na tyle intensywna, że zahamowała ruch uliczny. Z kolei w 2017 roku spadło około jednego metra śniegu. W 2018 odnotowano zaś pokrywę śnieżną o grubości około 40 cm. Nie można więc powiedzieć, że jest to całkowita nowość dla mieszkańców. Choć z pewnością, gdy myślimy o Saharze, przed oczami raczej nie stają nam ośnieżone wydmy.

Zdjęciami z tegorocznych opadów podzielił się w swoich mediach społecznościowych Karim Bouchetata, który dokumentował te zjawiska pogodowe również w poprzednich latach. Na fotografiach widać fantazyjne wzory, które śnieg utworzył na piasku. Na niektórych ujęciach pustynia wygląda, jakby została posypana cukrem.

 
 
 

Miejscowość Ain Sefra położona jest na wysokości około 1000 m n.p.m. Styczeń jest tam najzimniejszym miesiącem w roku - temperatura oscyluje wówczas wokół 14-15 stopni Celsjusza. Latem osiąga średnio 38 stopni C.

Zobacz wideo Zmiany klimatu dają w kość nie tylko ludziom. Renifery głodują, bo nie ma śniegu
Więcej o: