Rekordowa podróż gołębia. Doleciał z USA do Australii. Władze chcą go zabić

Joe pokonał dystans 13 tys. km ze Stanów Zjednoczonych do Australii. Niestety zamiast medalu czy przysmaków czeka go śmierć. Taką decyzję podjęły władze.

Kevin Celli-Bird, mieszkaniec Melbourne w Australii, dostrzegł gołębia na swoim podwórku 26 grudnia. Zaintrygowany zaczął zgłębiać temat i odkrył, że ptak ostatni raz był widziany na wyścigu w amerykańskim stanie Oregon 29 października. Na podstawie opaski, którą gołąb miał na nodze, udało mu się ustalić, że właścicielem ptaka jest mieszkaniec Montgomery w stanie Alabama, z którym niestety nie udało się skontaktować.

Otrzymał imię na cześć prezydenta elekta

Celli-Bird na cześć Bidena - prezydenta elekta USA - nazwał go Joe. Powiedział też, że gołąb przyzwyczaił się do nowego miejsca, a podwórko mieszkającego w Officer na przedmieściach Melbourne Celli-Birda traktuje jak nowy dom. Ornitolodzy podejrzewają, że sprytny ptak "złapał stopa" na statku towarowym i w ten sposób przepłynął Pacyfik.

Wyczynem zainteresowały się służby

Niestety, jak poinformował Australijczyk, u którego znalazł schronienie Joe, sprawa może mieć tragiczny finał, ponieważ jego wyczynem zainteresowały się służby. Celli-Bird został poproszony o złapanie ptaka. Mężczyzna usłyszał, że skoro gołąb przyleciał z Ameryki, to mógł przenieść jakieś choroby. Ujawnił też, że agencja rozważa zatrudnienie zawodowego łowcy.

Sekretarz Australijskiego Związku Hodowców Gołębi Brad Turner przyznał, że po raz pierwszy spotyka się z takim wyczynem. Słyszał o gołębiach docierających na zachodnie wybrzeże Australii z Chin, lecz nigdy nie spotkał się z tak daleką podróżą w wykonaniu jednego z tych ptaków.

Może zagrozić bezpieczeństwu

Decyzję o zabiciu zwierzęcia podjął Departament Rolnictwa, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo biologiczne. W oświadczeniu przesłanym do mediów możemy przeczytać, że gołąb "może zagrozić bezpieczeństwu żywności Australii i populacjom dzikich ptaków". "Stanowi bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa biologicznego dla życia ptaków w Australii i dla naszego przemysłu drobiarskiego".

Jak informuje serwis pigeonpedia.com, najdłuższy długodystansowy lot gołębia zanotowano w 1931 r. Wtedy to ptak pokonał 11,6 tys. kilometrów w ciągu 24 dni i dotarł z Francji do Wietnamu.

Zasady bezpieczeństwa - wysokie standardy

To nie pierwsza sytuacja, gdy australijski rząd podejmuje drastyczne decyzje dotyczące zachowania bezpieczeństwa biologicznego. Jedna z głośniejszych sytuacji miała miejsce w 2015 roku, kiedy to Johny Depp i jego była żona Amber Heard przemycili dwójkę swoich ulubionych zwierzaków rasy yorkshire terrier. Gdy sprawa wyszła na jaw, władze wydały decyzję o konieczności eutanazji psiaków, chyba że w przeciągu 50 godzin opuszczą Australię. Z tego wyjątku skorzystali aktorzy, którzy czym prędzej opuścili antypody wyczarterowanym samolotem.

Źródło: AP / The Washington Post

Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?
Więcej o: