Irlandia i Anglia zaostrzają restrykcje dla podróżnych. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu

Wielka Brytania zmaga się z nową mutacją wirusa, wprowadzono pełny lockdown, ale zasady wjazdu zostały zaostrzone jak na razie jedynie na terenie Anglii. W Irlandii zaś znacznie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W związku z tym wprowadzone zostają nowe obostrzenia.

Irlandia - konieczny negatywny wynik testu

Od soboty, 16 stycznia, żeby wjechać do kraju, trzeba przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do tej pory obowiązek ten dotyczył tylko osób podróżujących z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki, krajów, które borykają się z nowym wariantem wirusa, teraz dotyczy także podróżujących z Polski.

Jak czytamy na stronie ambasady RP w Dublinie, "od 16 stycznia 2021 do Irlandii można wjechać tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19. Test musi zostać wykonany na maksymalnie 72 godziny przed odlotem".

Podróżnych z Wielkiej Brytanii i RPA nadal obowiązuje 14-dniowa izolacja, nawet jeśli już na terenie Irlandii wykonają kolejny test. Przyjezdni przybywający z krajów oznaczonych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) kolorem czerwonym i szarym oraz ze wszystkich krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą przez 14 dni po przyjeździe ograniczyć przemieszczanie się. Okres ten może jednak zostać skrócony w przypadku wykonania testu nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe. Polska niestety została oznaczona kolorem czerwonym, dlatego obowiązują nas dodatkowe obostrzenia.

W Irlandii we wtorek (12 stycznia) w stwierdzono 3052 nowych zakażeń koronawirusem, 46 osób zmarło z powodu Covid-19.

Anglia – negatywny wynik testu lub mandat

Od piątku, 15 stycznia, wchodzi również nowa regulacja dotycząca wjazdu na teren Anglii. Wszyscy pasażerowie przybywający samolotem, pociągiem czy statkiem muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany do 72 godziny przed przybyciem do Anglii. Niezastosowanie się do nowych wytycznych grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 500 funtów (ok. 2500 zł). Kary będą też nakładane na przewoźników, którzy będą przewozili pasażerów bez ważnych testów. Z testowania zwolnione są też m.in. dzieci poniżej 11. roku życia.

Z obowiązku testowania zwolnieni są jedynie ci pasażerowie, którzy w ciągu ostatnich 10 dni przyjechali z bezpiecznych państw (obecnie są to m.in. Chile, Finlandia, Irlandia czy Norwegia). Wprowadzenie testów nie niweluje kwarantanny. Po przylocie w dalszym ciągu obowiązuje 10-dniowa izolacja. Można ją skrócić, jeśli po piątym dniu kwarantanny poddamy się ponownie testowi na koronawirusa i otrzymamy negatywny wynik.

Zobacz wideo
Więcej o: