Karkonoski Park Narodowy podzielił się ciekawym zdjęciem. Ilustruje zjawisko białej ciemności (ang. whiteout). Co to takiego?
Pojawia się, kiedy powyżej górnej granicy lasu zalega pokrywa śnieżna, światło słoneczne jest rozpraszane przez mgłę oraz padający lub zawiewany śnieg i mimo dnia robi się ciemno
- wyjaśniają pracownicy KPN. Na zdjęciu widoczne są jedynie tyczki kierunkowe, które pomagają w nawigowaniu i odnalezieniu się w przestrzeni.
Ale bez nich wszędzie byłaby tylko biel i słabe, rozproszone światło. Zdarzały się w Karkonoszach nawet śmiertelne wypadki spowodowane przez takie warunki
- przestrzegają przedstawiciele parku. Dodają też, że w takich warunkach ludzki mózg traci orientację, dochodzi do zaburzeń pracy błędnika.
Należy pamiętać, że każdorazowe wyjście w góry powinno być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Trasy należy dobierać do swoich umiejętności i doświadczenia. Na stronach GOPR oraz w przypadku Tatr TOPR publikowane są komunikaty lawinowe, z którymi planujący górskie wycieczki powinni się zapoznać. Aktualnie w Karkonoszach ogłoszony został drugi stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięte zostały szlaki turystyczne, które przecinają tory lawin. Na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się lista tras wyłączonych z ruchu.
Ponadto należy zapoznać się z aktualnymi warunkami oraz prognozami pogody. W góry powinno wychodzić się wcześnie, aby zdążyć wrócić przed zmrokiem, który zimą zapada szybciej. Niezbędny jest m.in. odpowiedni ubiór oraz sprzęt i apteczka, a także prowiant. Przed wyjściem na szlak warto poinformować rodzinę lub znajomych, dokąd zamierza się pójść oraz zapisać w telefonie numery alarmowe: GOPR - 985, 601 100 300 oraz ogólny 112.
Tutaj można zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa.