Podkarpacie. Niezwykłe odkrycie archeologów po 12 latach wykopalisk. Pochodzi z początków naszej ery
Wykopaliska w miejscowości Gać na Podkarpaciu prowadzone były od 2008 r. pod kierunkiem dr Anny Lasoty-Kuś z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. O najnowszych odkryciach opowiedziała reporterce RMF FM. Archeolog najbardziej cieszy znalezienie dwóch pochówków szkieletowych – dziecka i ok. 30-letniej kobiety. Szkielet dziecka posiada dobrze zachowane zęby, dlatego badaczka uważa, że odkryte przez jej grupę szczątki pozwolą powiedzieć m.in. bardzo dużo o sposobie odżywiania dziecka. Jak wyglądała jego dieta? I czy były okresy, kiedy głodowało?
Podczas wykopalisk odkopano również szkielet ok. 30-letniej kobiety. Bogate wyposażenie grobu może wskazywać na wysoką pozycję tej osoby. "Myślę, że była kimś wyjątkowym, ponieważ taki pochówek wymagał dużo większego nakładu pracy. Poza tym zabytki, które znaleźliśmy w tym grobie, są nieco odmienne od tych, które były w grobach ciałopalnych. Mogła więc być kimś wyjątkowym, mogła też wywodzić się z innej grupy społecznej. Wiemy, że w sąsiedniej kulturze, kulturze wielbarskiej dominującą formą pochówku był pochówek szkieletowy" – mówiła w RMF FM.
Odkryte przez badaczy cmentarzysko jest datowane na połowę II wieku. Pochówki ciałopalne pochodzą z tzw. wczesnego okresu wpływów rzymskich, a więc z pierwszych dwóch wieków naszej ery.
Ogromna nekropolia
Cmentarzysko zostało wprawdzie odkryte już w przeszłości, ale przeprowadzone wówczas badania okazały się niekompletne. Jak mówiła archeolog, cmentarzysko zostało odkryte już na początku XX w., dokładnie w 1903 roku. Miejscowa ludność podczas prac ziemnych natrafiła na metalowe przedmioty. Akurat w okolicy, w miejscowości Przeworsk, przebywał profesor Karol Hadaczek. Podczas prac Hadaczek odkrył 180 grobów, a jego następcy jeszcze 100. Jest to więc ogromne cmentarzysko w porównaniu do innych nekropolii z tego okresu.
Prace archeologiczne na Podkarpaciu Anna Lasota-Kuś / Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Archeolog dodała, że w kurhanach badacze odnaleźli wiele przedmiotów pozyskanych z terenów Imperium Rzymskiego. Może to świadczyć o dalekosiężnych kontaktach tej ludności z mieszkańcami terenów położonych na południe.
Źródło: RMF FM
-
Stewardesa podpowiada, czego lepiej nie spożywać w samolocie. "Obiecaj mi, że tego nie zrobisz"
-
Praca marzeń. Poszukiwany opiekun wyspy, a najlepiej para lub dwójka przyjaciół
-
W Waszyngtonie czy Dystrykcie Kolumbii? Gdzie urzęduje 46. prezydent USA?
-
Wakacje first minute - 5 miejsc, w które warto się wybrać za niewielkie pieniądze. Te kraje zachwycają widokami, kulturą i atrakcjami
-
Seszele. Zaszczepiłeś się? Rajskie wyspy czekają na ciebie
- Bali. Nie masz maseczki na twarzy? Padnij! Powstań!
- 10 zdań o Europie. Musisz tylko odgadnąć, które jest prawdziwe. Dasz radę?
- Pasażer przez trzy miesiące niezauważony mieszkał na lotnisku. Bał się wrócić do domu
- Nietypowe zjawisko nad polskim morzem. Widziane raz na kilka lat. "Takie cuda w Jastarni"
- Pożar hoteli na Zanzibarze. Wśród turystów Polacy