Na dworcu w Gdańsku znaleźli list w butelce. W środku zapiski z tragicznych wydarzeń Grudnia 1970

W czasie prac prowadzonych na dworcu Gdańsk Główny robotnicy znaleźli zamurowaną w ścianie butelkę z telegramem. Zapiski dotyczyły wydarzeń, do których doszło w grudniu 1970 roku. "Polskie dworce skrywają jeszcze niejedną tajemnicę z przeszłości" - powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Nietypowego odkrycia dokonała ekipa pracująca przy modernizacji dworca. Murarze znaleźli w ścianie butelkę z telegramem z początku 1971 roku. W dokumencie opisane zostały wydarzenia, do których doszło na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Telegram został pozostawiony przez robotników, którzy remontowali spalony 14 grudnia 1970 roku dworzec, przed którego budynkiem trwały wówczas protesty. 

 
Dzisiaj, odkrywając wiadomości z tamtych lat, dokładamy cegiełkę do wiedzy o zrywie antykomunistycznym

- powiedział Maciej Małecki. Dodał, że polskie dworce skrywają jeszcze niejedną tajemnicę z przeszłości. 

Polskie dworce to nie tylko perełki architektury, lecz także świadkowie historii. W trakcie modernizacji Dworca Głównego w Gdańsku odkryliśmy dokument, który zaświadcza o tym, co wydarzyło się 50 lat temu na Wybrzeżu

- dodaje Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Tajemniczy list z 1941 roku

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy na polskim dworcu zostaje znaleziony list sprzed lat. W lipcu tego roku w ścianie dworca w Nowych Skalmierzycach został odkryty list z 1941 roku. 

Życie też pisze czasem niewiarygodne historie. 79 lat przeleżał w butelce niewielki liścik, który odkryli wczoraj pracownicy zajmujący się remontem poczekalni na naszym dworcu. Przedmiot zamurowano, a więc przy wyciąganiu szkło uległo uszkodzeniu, ale wiadomość nadal można odczytać

- napisał na Facebooku burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak.

Autorami listu są dwaj mężczyźni. Z treści można odczytać, że zamurowali kartkę na pamiątkę, aby ci, którzy ją odnajdą, wspomnieli o nich i okupacji hitlerowskiej.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w centrum Warszawy. Ma ponad 500 lat
Więcej o: