Jest nowe rozporządzenie rządu dotyczące zakazu lotów. Lista wyjątkowo krótka

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie dotyczące zakazu w ruchu lotniczym. Tym razem dotyczy ono samolotów przylatujących z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Twardy lockdown w Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił twardy lockdown. To reakcja na mutację koronawirusa, która opanowała Wyspy. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, aby powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19. Z powodu wykrycia nowego wariantu koronawirusa w grudniu wiele krajów Europy i spoza niej wprowadziło ograniczenia w transporcie z Wielką Brytanią.

Sprawą kobiety zajęła się prokuratura Zakażona koronawirusem chciała polecieć do Egiptu. O jej dalszym losie zadecyduje prokuratura

Rozporządzenie obowiązuje do 13 stycznia

Polski rząd również reaguje na wzrost zachorowań w kraju rządzonym przez Borisa Johnsona i w rozporządzeniu, które obowiązuje od 7 do 13 stycznia, koncentruje się tylko na Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

W ostatnim rozporządzeniu z 7 grudnia 2020 r. na liście było dziewięć państw. 21 grudnia dodano do niej jeszcze Wielką Brytanię i przedłużono czas obowiązywania dokumentu do 6 stycznia. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów z 5 stycznia 2021 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym na liście  pozostawia tylko jedno państwo – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Zakazu nie stosuje się do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.; wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie. 

Źródło: Dziennik Ustaw

Ludzie na sankach / zdjęcie ilustracyjne Karkonoskie GOPR ostrzega turystów. Naczelnik: Ludzi opanowała gorączka zjeżdżania w górach na byle czym

Zobacz wideo Bielan o brytyjskim sposobie walki z koronawirusem: Kontrowersyjny
Więcej o: