Karkonoskie GOPR ostrzega turystów. Naczelnik: Ludzi opanowała gorączka zjeżdżania w górach na byle czym

Na fanpage'u Karkonoskiego Parku Narodowego opublikowane zostało nagranie, w którym naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR opowiada o warunkach w górach i niebezpiecznych zachowaniach turystów na szlakach. Sławomir Czubak mówi m.in. o zjeżdżaniu na sankach i ryzyku nieszczęśliwych wypadków.

Naczelnik GOPR Karkonosze przyznaje, że turystów w górach jest dużo. Podobnie jak niebezpiecznych zachowań, do których dochodzi na szlakach. Sławomir Czubak odnosi się do zjeżdżania na sankach w miejscach do tego nieprzystosowanych, co może prowadzić do utraty kontroli, a w efekcie do wypadków.

Ludzi opanowała gorączka zjeżdżania w górach na byle czym. Niestety ciągną ze sobą dzieci, zjeżdżają na stromych szlakach, które są dosyć śliskie, a miejscami wylodzone, na jabłuszkach, na saneczkach

- opowiada naczelnik. Zwraca uwagę, że szczególnie dużo osób korzysta z sanek plastikowych, które po wjechaniu na kamień lub inną przeszkodę mogą się połamać i wbić w ciało. 

Rozpędzenie się na tego typu przyrządach zjazdowych powoduje po krótkim czasie utratę kontroli i może dojść do nieszczęśliwego wypadku

- kontynuuje Sławomir Czubak.

Naczelnik apeluje też, aby pamiętać, że w górach na szlakach zalega śnieg - z jednej strony nie ma go jeszcze wystarczająco, aby już można było poruszać się po wyznaczonych szlakach zimowych, a z drugiej spadło go na tyle dużo, że ogłoszony został pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Tłumy na stokachNowa dyscyplina sportowa? Saneczkarstwo w stylu polskim. Minister zdrowia ostrzega

"Jabłuszka są najlepsze w szarlotce"

O rozwagę podczas jazdy na sankach dzień wcześniej (6 stycznia) apelował Karkonoski Park Narodowy. Na fanpage'u pojawił się post, w którym zwrócono uwagę, że na sankach należy zjeżdżać tylko na przygotowanych do tego górkach lub wydzielonych miejscach przy stokach narciarskich.

Prosimy Was o zwracanie uwagi osobom zjeżdżającym na sankach i jabłuszkach po szlakach turystycznych - jest to niebezpieczne dla osoby zjeżdżającej oraz innych turystów. Jabłuszka są najlepsze w szarlotce!

- czytamy we wpisie KPN.

Zobacz wideo Śmigłowcem oparł się o górę. Widowiskowa akcja ratunkowa
Więcej o: