"Pociąg na niebie" nad Tatrami. Niezwykłe zjawisko zachwyciło internautów. "Przecudne!"

Nietypowe chmury nad Tatrami widoczne były w poniedziałkowy wieczór. Zjawisko, które zostało porównane do pociągu na niebie, to tzw. niestabilność Kelvina-Helmholtza. Zdjęcia, które obiegły Facebooka, wywołały zachwyt wśród użytkowników. Wiele osób dzieliło się własnymi ujęciami.

Zdjęcia autorstwa Łukasza Chmury oraz Wisza Orłowskiego zostały opublikowane na profilu Tatromaniak. "Pociąg na niebie", jak nazwał zjawisko autor wpisu, można było zobaczyć m.in. z Kasprowego Wierchu i z Zakopanego. Z posta dowiadujemy się, że nietypowe chmury na podhalańskim niebie to efekt tzw. niestabilności Kelvina-Helmholtza.

Zjawisko zachodzi, gdy w jednorodnym płynie lub na granicy dwóch płynów występuje ścinanie. Można zaobserwować je również w chmurach i wówczas dochodzi do fenomenu zwanego fluctus. To z kolei krótkotrwałe zjawisko, które polega na powstawaniu struktur w kształcie załamujących się fal. Tworzy się, gdy obecne są dwie warstwy powietrza - chłodniejsza i cieplejsza. Muszą też poruszać się z różną prędkością. Poza tym niestabilność Kelvina-Helmholtza obserwowana może być np. w głębi oceanu czy w koronie słonecznej.

Księżycowe halo // ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Fotograf uchwycił na zdjęciu księżycowe halo

Zdjęcia wywołały niemałe poruszenie wśród komentujących. Wiele osób dzieliło się swoimi ujęciami. W komentarzach pod postem można zobaczyć zdjęcia m.in. z Nowego Targu, z Łącka, z Krauszowa czy ze Szczawnicy. Internauci byli zachwyceni zjawiskiem.

Niesamowicie to wyglądało.
To sanki św. Mikołaja.
Przecudne!

- komentowali wpis. 

A jakie jeszcze zjawiska zobaczymy na niebie w 2021 roku? Dowiecie się z naszego wideo.

Zobacz wideo Co zaobserwujemy na niebie w 2021 roku?
Więcej o: