Włochy. Kolorowa szopka pop-art. Freddie Mercury pasterzem

Freddie Mercury i Louis Armstrong w szopce bożonarodzeniowej? Takie cuda można zobaczyć we Florencji w Galerii Uffizi. "To ukłon w stronę szopek przedstawianych na renesansowych obrazach, wypełnionych znamienitymi osobistościami tamtych czasów, którzy przedstawiani byli jako postacie religijne" - mówi dyrektor florenckiej galerii sztuki Eike Schmidt.

Nie tylko Galeria Uffizi we Florencji ucierpiała na pandemii. Ale tylko ta instytucja wpadła na pomysł, aby zrobić ukłon do miłośników sztuki i w oknach wyświetlać oryginalną szopkę. Wśród Trzech Króli i pasterzy są Freddie Mercury, David Bowie, Louis Armstrong, Luciano Pavarotti, Rino Gaetano.

Autorem tej niezwykłej instalacji jest Marco Lodola, mistrz pop-artu.

"Instalacja symbolizuje świetlne odrodzenie, nadzieję, ufność w zmiany" - powiedział autor i dodał, że projektując swoje dzieło, chciał podjąć refleksję nad cierpieniem, z którym boryka się cały świat i wlać w ludzi nadzieję. - Podobnie jak figurki w szopce jesteśmy orkiestrami bez widowni, teatrami bez scenariusza, sceną czekającą na swoją gwiazdę.

Wysoko w oknach wyświetlane są natomiast rozpoznawalne postaci światowej i włoskiej muzyki, w tym Lucio Dalla i Gigliola Cinquetti jako święty Józef i Matka Boża.

Ukłon w stronę renesansu

Dyrektor słynnej florenckiej galerii sztuki Eike Schmidt podkreślił również, że szopka ma nieść przesłanie o nadziei, a gwiazdy pop, które pojawiają się w instalacji Marco Lodoli, są nawiązaniem do renesansowych szopek.

"To ukłon w stronę szopek przedstawianych na renesansowych obrazach, wypełnionych celebrytami tamtych czasów, znanymi osobistościami, które przedstawiane były jako postacie religijne na wielu słynnych dziełach sztuki, które będą czekać na wszystkich gości, kiedy otworzymy nasze podwoje" - mówi dyrektor florenckiej galerii sztuki Eike Schmidt.

"Choć nie możemy gościć zwiedzających w naszej galerii, możemy wysłać do nich przesłanie pełne nadziei. Czekamy na ten moment, gdy ponownie otworzymy nasze progi" - dodał.

Świetlną szopkę można oglądać z brzegów rzeki Arno, z Mostu Złotników, czyli Ponte Vecchio i z placu przed galerią.

Źródło: www.theflorentine.net 

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy
Więcej o: