Kierownik zespołu badaczy i dyrektor Centrum Badań Ekologii Morskiej Uniwersytetu Southern Cross Peter Harrison w rozmowie z Reutersem przyznaje, że jest "naprawdę podekscytowany".
Projekt Coral IVF, w ramach którego prowadzone są działania, polega na pozyskiwaniu gamet koralowców podczas corocznego tarła, a następnie hodowaniu z nich larw. Po około tygodniu naukowcy wykorzystują je do regeneracji uszkodzonych przez blaknięcie fragmentów rafy i potrzebujących nowych koralowców.
Metoda po raz pierwszy została zastosowana przez badaczy w 2016 roku w pobliżu Wyspy Heron w Australii. Niedawno przeprowadzone badanie pokazało, że obecnie wzrasta tam ponad 60 nowych i zdrowych koralowców różnej wielkości.
To dowodzi, że ta technika działa tak, jak przewidywaliśmy. Możemy wyhodować bardzo duże koralowce z mikroskopijnych larw w zaledwie kilka lat
- cieszy się Harrison.
Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. To największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, która jest widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. W 1981 r. Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę UNESCO.
Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Townsville w Australii wykazało, że Wielka Rafa Koralowa straciła już połowę koralowców. Wzbudziło to obawy, że ma mniejszą zdolność do regeneracji.
Na blaknięcie rafy koralowej wpływa przede wszystkim ocieplanie się wód. Większość koralowców żyje w symbiozie z zooksantellami - jednokomórkowymi glonami (algami). To od nich czerpią pożywienie.
"Czynniki zewnętrzne zakłócają fotosyntezę alg symbiotycznych, powodując produkcję toksycznych wolnych rodników tlenowych, które z kolei odpowiadają za zanikanie alg. Poddane stresowi koralowce, po utracie głównego źródła energii, giną w wyniku niedożywienia. Choć niektóre koralowce odzyskują dostęp do alg i powracają do zdrowia, inne umierają w rezultacie podwyższonej podatności na choroby" - piszą autorzy badania wspieranego przez Komisję Europejską. Blaknięcie uważa się za największe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie.