Narty na Słowacji. Na stok i do hotelu tylko z negatywnym testem na koronawirusa

Słowacja rozpoczyna sezon narciarski. Podobnie jak w Polsce, tak i u naszych sąsiadów obowiązuje jednak szereg obostrzeń. Restrykcje związane są m.in. ze wstępem do hoteli, na stoki narciarskie, a także z działalnością restauracji.

Słowacja jest jednym z kierunków chętnie wybieranych przez miłośników sportów zimowych z Polski, m.in. ze względu na bliskie położenie. W tym roku sezon zimowy również się odbędzie, choć ze względu na pandemię będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Już przy planowaniu podróży na Słowację warto pamiętać, że od 16 listopada wprowadzone zostały zmiany w zasadach wjazdu na terytorium Słowacji, które dotyczą również Polaków.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. "Pytanie, co chcą uzyskać"

Musimy posiadać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 (nie starszy niż 72 godziny) lub odbyć kwarantannę (obowiązkowa wcześniejsza rejestracja na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/). Izolacja powinna trwać do momentu uzyskania negatywnego wyniku testu lub nie dłużej niż 10 dni w przypadku braku wyniku. Wszystkie informacje znajdują się na stronie gov.pl.

Narty na Słowacji. Obostrzenia na stokach

Restrykcje wjazdowe to jednak nie koniec. Osoby, które planują szusować po słowackich stokach, muszą przygotować się na kolejne ograniczenia i testy.

Od 11 grudnia zamknięte mają zostać tarasy, które działają przy barach i restauracjach. Jedzenie i napoje będą wydawane tylko na wynos, przez okienka. W restauracjach w pobliżu stoków będą mogli jeść tylko goście hotelowi.

Z kolei od 14 grudnia wszyscy goście hoteli, a także osoby, które chcą wejść na stok narciarski, będą musiały pokazać negatywny wynik testu. Nie może być starszy niż 72 godziny. Informuje o tym na swojej stronie m.in. ośrodek narciarski Jasna. Z kolei strona turystyczna Visit Bratislava podaje, że może to być zarówno test PCR, jak i antygenowy. Ponadto obowiązuje zasłanianie ust i nosa, korzystanie ze środków dezynfekujących oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu.

Od poniedziałku kolejką linową będzie mogła też podróżować tylko jedna osoba, ewentualnie członkowie rodziny lub grupa osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Ośrodki zachęcają też, aby skipassy kupować online i przychodzić na stok już z karnetem. W tym sezonie ma pojawić się nowość - Fast Pass, który pozwoli ominąć kolejki przy kolejach linowych. W przypadku resortu Štrbské Pleso, Fast Pass będzie można wykorzystać tylko przy wyciągach krzesełkowych. Ośrodek zapowiada też zmiany w parkowaniu - samochody będzie można zostawiać jedynie na parkingu centralnym przy dworcu kolejowym i autobusowym. Stamtąd będą kursowały specjalne skibusy dla narciarzy. 

Do tej pory na Słowacji odnotowano 127 087 potwierdzonych przypadków zakażeń. Zmarły 1122, wyleczonych zostało 93 533.

Więcej o: