Projekt zmian w ustawie o bonie turystycznym wpłynął do Sejmu. Jedna z poprawek proponuje jego rozszerzenie. Chodzi o to, aby bonem można było zapłacić również za imprezy turystyczne, które trwają krócej niż 24 godziny i nie obejmują noclegu.
Jak wyjaśnia serwis Wasza Turystyka, do tej pory bon można było wykorzystać tylko w przypadku wykupienia usług hotelarskich bądź imprez turystycznych objętych Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju
- wyjaśniało na swojej stronie ministerstwo rozwoju. Jako przykłady podawano m.in.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. "Rzeczpospolita" precyzuje, że impreza turystyczna musiała obejmować co najmniej jeden nocleg.
Oznacza to, że nie można było zapłacić bonem np. za półkolonie oraz wycieczki jednodniowe, które nie obejmowały noclegu. Zmieni się to, jeśli poprawka zostanie przyjęta.
Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej mówił "Rzeczpospolitej", że skorzystają na tym organizatorzy różnych wycieczek.
Jeśli bonem będzie można płacić za jednodniowe wycieczki, to skorzystają na tym organizatorzy wycieczek szkolnych, młodzieżowych, sportowych i półkolonii. Nawet już podczas tej zimy.
Dodał, że skoro dotyczy do organizatorów, to zatem także właścicieli autokarów, pilotów, przewodników turystycznych oraz atrakcji turystycznych, do których zorganizowane zostaną wyjazdy.
Bon turystyczny jest ważny do marca 2022. Przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.
Aby otrzymać bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500+.