Rogi, które znaleziono 8 grudnia na Bródnie, najprawdopodobniej pochodzą od przedstawiciela prażubrów. Karolina Gałecka z Urzędu Miasta w rozmowie z RDC mówiła, że na razie nie ma jednak stuprocentowej pewności, do jakiego zwierzęcia należały. Teraz kości zostaną przekazane do instytutu badawczego w Białowieży.
Gałecka podkreśla, że znaleziska są niezwykle cenne. Przede wszystkim dlatego, że zachowały się w bardzo dobrym stanie.
Minął zaledwie dzień, a miasto pochwaliło się na Twitterze nowym odkryciem. Budowniczowie natrafili na kolejne rogi.
To nie koniec znalezisk na budowie #MetroWarszawskie. Wykopaliśmy kolejne rogi o długości ponad metra. Mamy nadzieję, że to jeszcze nie piekło. Roku 2020 skończ się wreszcie
- czytamy w żartobliwym wpisie.
Post z informacją o niezwykłym odkryciu został zamieszczony również na Facebooku miasta. Zdjęcia rogów, a także sama treść wpisu wywołały żywą dyskusję wśród komentujących. "Ta stacja powinna się nazywać TURY" - zasugerowała jedna z osób. Inna dodała, że "2021 to rok chińskiego bawoła, może to on".
Grudniowe wykopaliska na budowie metra nie są pierwszymi tego typu. W czerwcu tego roku również odnaleziono tam kości prehistorycznych zwierząt. "Na stacji Bródno, na wysokości bloku położonego przy ul. Kondratowicza 19, na głębokości około 15 m odkryto wśród mas piasku rzecznego czaszkę najprawdopodobniej prażubra. To górna część czaszki z dwoma rogami" - czytamy w komunikacie miasta z 19 czerwca.
Odkryć dokonano również na Zaciszu. Tam znalezione zostały dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości. Wówczas pisano, że szczątki prawdopodobnie należą do prażubra lub tura. W tym samym miejscu wydobyto też fragmentu ciosu ssaka słoniowatego - mamuta bądź słonia leśnego.
Miasto przypomniało również, że także w 2018 roku podczas budowy II linii metra natrafiano na podobne znaleziska. Tak było na Woli, gdzie odnaleziono duże fragmenty szkieletu słonia leśnego.
Znalezisko ma 115-132 tys. lat. Jak ustalili badacze, zwierzę miało ponad cztery metry wysokości i ważyło aż siedem ton.