Niezwykłe znalezisko na budowie warszawskiego metra. "Roku 2020 skończ się wreszcie"

W czasie prac przy budowie II linii metra dokonano niezwykłego odkrycia. Pracownicy znaleźli zwierzęce rogi. Na razie trwają ustalenia, co to za gatunek. "Mamy nadzieję, że to jeszcze nie piekło" - piszą przedstawiciele miasta na Twitterze.

Rogi, które znaleziono 8 grudnia na Bródnie, najprawdopodobniej pochodzą od przedstawiciela prażubrów. Karolina Gałecka z Urzędu Miasta w rozmowie z RDC mówiła, że na razie nie ma jednak stuprocentowej pewności, do jakiego zwierzęcia należały. Teraz kości zostaną przekazane do instytutu badawczego w Białowieży.

Gałecka podkreśla, że znaleziska są niezwykle cenne. Przede wszystkim dlatego, że zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Zobacz wideo W Warszawie co jakiś czas dokonuje się niecodziennych odkryć. Zobacz unikat w samym centrum miasta

Minął zaledwie dzień, a miasto pochwaliło się na Twitterze nowym odkryciem. Budowniczowie natrafili na kolejne rogi. 

To nie koniec znalezisk na budowie #MetroWarszawskie. Wykopaliśmy kolejne rogi o długości ponad metra. Mamy nadzieję, że to jeszcze nie piekło. Roku 2020 skończ się wreszcie

- czytamy w żartobliwym wpisie.

Post z informacją o niezwykłym odkryciu został zamieszczony również na Facebooku miasta. Zdjęcia rogów, a także sama treść wpisu wywołały żywą dyskusję wśród komentujących. "Ta stacja powinna się nazywać TURY" - zasugerowała jedna z osób. Inna dodała, że "2021 to rok chińskiego bawoła, może to on".

Warszawa. Kości zwierząt na budowie II linii metra

Grudniowe wykopaliska na budowie metra nie są pierwszymi tego typu. W czerwcu tego roku również odnaleziono tam kości prehistorycznych zwierząt. "Na stacji Bródno, na wysokości bloku położonego przy ul. Kondratowicza 19, na głębokości około 15 m odkryto wśród mas piasku rzecznego czaszkę najprawdopodobniej prażubra. To górna część czaszki z dwoma rogami" - czytamy w komunikacie miasta z 19 czerwca.

Nurek z odnalezioną maszyną szyfrującąW wodach Bałtyku odnaleziono legendarną Enigmę. "Ekscytujące znalezisko"

Odkryć dokonano również na Zaciszu. Tam znalezione zostały dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości. Wówczas pisano, że szczątki prawdopodobnie należą do prażubra lub tura. W tym samym miejscu wydobyto też fragmentu ciosu ssaka słoniowatego - mamuta bądź słonia leśnego.

Miasto przypomniało również, że także w 2018 roku podczas budowy II linii metra natrafiano na podobne znaleziska. Tak było na Woli, gdzie odnaleziono duże fragmenty szkieletu słonia leśnego.

Znalezisko ma 115-132 tys. lat. Jak ustalili badacze, zwierzę miało ponad cztery metry wysokości i ważyło aż siedem ton.
Więcej o: