Mount Everest ma inną wysokość, niż oficjalnie podawano. W rzeczywistości jest jeszcze wyższy

Nepal i Chiny wspólnie ogłosiły, że Mount Everest jest wyższy niż podawano wcześniej. Najwyższy szczyt świata ma, według najnowszych pomiarów, 86 cm więcej. Oznacza to, że jego wysokość sięga 8848,86 metra.

Do tej pory oficjalnie funkcjonującą wysokością Mount Everestu było 8848 metrów. Pomiar został dokonany w latach 50. XX wieku przez Indie i uwzględniał pokrywę śnieżną zalegającą na szczycie. Okazuje się, że nie wszyscy byli zgodni co do wysokości ośmiotysięcznika. Jak podaje serwis Times of India, Nepal wcześniej nie dokonywał własnych pomiarów i opierał się na badaniu indyjskim. 

Zobacz wideo Dach świata tonie w śmieciach. Zebrano 11 ton odpadów

Z kolei z pomiaru dokonanego w 2005 roku przez Chiny wynikało, że góra ma 8844,43 m, a zatem mniej, niż oszacowano w latach 50. ubiegłego wieku. Gdy zaś w 2015 doszło do trzęsienia ziemi w Nepalu, pojawiły się głosy, że wysokość Mount Everestu mogła ulec zmianie.

W maju 2019 roku Nepal wysłał więc na szczyt ekspedycję ze sprzętem pomiarowym. Członkowie wyprawy wykorzystywali m.in. globalny system nawigacyjny. Z pomocą ruszyli specjaliści z Nowej Zelandii, którzy przeszkolili nepalskich techników. Khim Lal Gautam, który był szefem wyprawy, wspominał w serwisie Nepali Times, że omal wówczas nie zginął.

Bliskość śmierci uświadomiła mi znaczenie pomiarów i odpowiedzialność, która spoczywała na mnie, za zebranie danych. Zaryzykowaliśmy, aby je zebrać i ustalić dokładną wysokość Mount Everest.

Chińscy badacze z kolei wspięli się na szczyt wiosną tego roku. Korzystali m.in. z samolotu badawczego.

Jak informuje serwis Nepali Times, Chiny i Nepal podpisały protokół w sprawie współpracy przy ponownych pomiarach i ustaliły, że wspólnie ogłoszą nową wysokość ośmiotysięcznika. Stało się to teraz - poinformowali o niej minister spraw zagranicznych Nepalu Pradeep Gyawali oraz chiński minister Wang Yi.

Serwis zauważa, że dotychczasowe pomiary mogły różnić się z wielu powodów. Zależały m.in. od tego, skąd wysokość była mierzona oraz czy była uwzględniana pokrywa śnieżna na szczycie, czy mierzono tylko samą skałę. 

Więcej o: