Największa sauna na świecie jest w Polsce. Ocieka złotem i przypomina termy rzymskie

Do tej pory Niemcy mogły się cieszyć największą sauną na świecie. Teraz Polska będzie miała powody do dumy. Sauna Colosseum będącą częścią saunarium Pałac Saturna Termy Rzymskie w Czeladzi pobiła ten rekord.

Pomieści 300 osób. I do tego to wnętrze. Leszek Pustułka, właściciel kompleksu zapowiadał, że wszystko ma kapać złotem. I kapie. Teraz może cieszyć się, że jego obiekt trafi na listę rekordów Guinnessa.

Leszek Pustułka zdradził "Gazecie Wyborczej", że mógłby oddychać wyłącznie gorącym powietrzem. A w saunowaniu rozsmakował się ponad 30 lat temu w Niemczech, gdy pracował w aquaparku w Kolonii. - Zamarzyłem sobie wtedy, że kiedyś sam będę zarządzał takim miejscem – powiedział dziennikarzowi.

Przedsięwzięcie Pustułki ma rozmach. Właściciel zadbał o każdy detal, nie oszczędzał na inwestycji, do tej pory wydał 15 mln zł. – To nie sauna, to dzieło sztuki – mówił będzińskiej redakcji Nasze miasto, choć jednocześnie zdaje sobie sprawę, że niektórzy mogą uznać, że ocieka kiczem. Postawił sobie za cel, żeby miejsce to nawiązywało do stylistyki term pompejańskich.

Właściciel największego w Polsce saunarium w dawnej kopalni Saturn - Leszek PustułkaWłaściciel największego w Polsce saunarium w dawnej kopalni Saturn - Leszek Pustułka Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Największa sauna na świecie o powierzchni 200 m kw., znajduje się w nowej części Pałacu Saturna. Z zewnątrz prezentuje się niczym rzymskie Koloseum. W środku umieszczono wielki piec, a wokół niego pięć rzędów drewnianych, pnących się w górę ław. Poza wysoką temperaturą na gości czeka multimedialne przedstawienie. Gdy gasną światła, z głośników rozlega się muzyka, a po ścianach tańczą światła i lasery. Właściciel zapowiada, że będą się tutaj odbywać spektakle z tybetańskimi dzwonami.

Czeladź. Sauny Termy RzymskieCzeladź. Sauny Termy Rzymskie Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Oprócz gigantycznej sauny w Pałacu Saturna powstał też wodny bar, jacuzzi na 40 osób, scena i basen z wodą termalną, która co miesiąc będzie dojeżdżać beczkowozami ze Słowacji. Wszystko tu jest największe. Nie tylko sama sauna Colosseum, lecz stojąca obok łaźnia Senat o pow. 30 m kwadratowych, napędzana przez dwa generatory o mocy 44 kilowatów Colosseum o powierzchni 200 m kwadratowych nagrzewać będzie siedem pieców o mocy 36 kilowatów każdy.  

Budynek ma ok. 12 m wysokości, a nad jego wejściem wyryto napisy: "OMNES VIAE ROMAM DVCVNT SED NONNVLLI CZELADZ DVCVNT...", co oznacza "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale niektóre do Czeladzi".

Właściciel największego w Polsce saunarium w dawnej kopalni Saturn - Leszek PustułkaWłaściciel największego w Polsce saunarium w dawnej kopalni Saturn - Leszek Pustułka Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Właściciel obiektu ma nadzieję, że w przyszłym roku pandemia odpuści. Jeśli tak się stanie, otwarcie planuje w lutym. Wierzy też, że w przyszłym roku w Czeladzi odbędą się mistrzostwa świata saunamistrzów, które w tym roku zostały odwołane z powodu COVID-19.

Do tej pory największa sauna na świecie mogła pomieścić 180 osób. Jest w Niemczech. W Polsce w Krakowie od dwóch lat działa wielka sauna na 120 osób. W woj. śląskim największa sauna to Fest Hica w Aquadromie w Rudzie Śląskiej, która może pomieścić 100 osób.

Największego w Polsce saunariumNajwiększego w Polsce saunarium Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza, bedzin.naszemiasto.pl

Więcej o: