W wodach Bałtyku odnaleziono legendarną Enigmę. "Ekscytujące znalezisko"

Niemieccy nurkowie wyłowili maszynę szyfrującą z czasów II wojny światowej - legendarną Enigmę. Stało się to podczas usuwania sieci-widm, które niosą zagrożenie zwierzętom żyjącym w Morzu Bałtyckim. To jest "zdecydowanie najbardziej ekscytujące znalezisko do tej pory" - komentował Gabriele Dederer z firmy WWF, która od lat zajmuje się wyławianiem zerwanych i zaginionych sieci w Bałtyku.

Podczas jednej takiej akcji w Zatoce Gelting położonej pomiędzy Flensburgiem i Kilonią - nurkowie z firmy Submaris w Kilonii wyłowili nie lada skarb. Maszynę szyfrującą Enigma z II wojny światowej. Zaplątała się w sieci.

Maszyna szyfrująca odnaleziona w BałtykuMaszyna szyfrująca odnaleziona w Bałtyku Stopklatka YouTube

Maszyna szyfrująca wylądowała w Geltinger Bucht, na wschód od Flensburga, kiedy niemiecka marynarka wojenna podjęła operację samozatopienia swojej floty, aby ok. 50 okrętów podwodnych nie trafiło w ręce aliantów. - Podejrzewamy, że nasza Enigma wypadła za burtę w trakcie tego wydarzenia - wyjaśnił Florian Huber, archeolog podwodny i nurek Submaris.

- Wielokrotnie zdarza się, że nurkowie wyposażeni w nowoczesną technologię podczas przeszukiwania dna, znajdują większe obiekty - dodał Dederer z WWF. - To znalezisko, jak dotąd jest  najbardziej ekscytujące – podkreślił.

 

Niemiecki cud techniki

Enigma miała zapewnić niemieckiemu wojsku zwycięstwo. Skonstruował ją niemiecki inżynier Artur Scherbius. Wojsko niemieckie zaczęło jej używać w 1926 r.

Polacy szukali klucza, który ułatwiłby stałe odczytywanie szyfrów, jednak było to bardzo trudne. Ostatecznie, dzięki swojej wiedzy i wytrwałości udało im się rozwiązać szyfr maszyny, którą Niemcy uznawali za cud techniki.

Sukces Polaków niedoceniany

Złamanie kodu szyfrującego Enigmy miało olbrzymi wpływ na przebieg działań wojennych i ostateczne zwycięstwo aliantów. I choć to Polacy stworzyli podstawy deszyfracji, to Anglicy przez wiele lat starali się przywłaszczyć to osiągnięcie sobie. Długo więc o sukcesie polskich uczonych mało kto wiedział i wciąż ich rola na Zachodzie jest niedoceniana.

Za złamaniem szyfru Enigmy stoją: wybitny polski matematyk i kryptolog Marian Rejewski i kryptolodzy z Biura Szyfrów: Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

Historycy II wojny światowej, którzy usiłują oszacować wpływ złamania szyfru Enigmy na losy wojny twierdzą, że wyczyn trójki młodych deszyfrantów skrócił wojnę o ok. trzy lata. Jeden rok wojny kosztował świat ok. 10 mln istnień ludzkich - zatem rozszyfrowanie Enigmy przyczyniło się do ocalenia ok. 30 milionów osób.

Nurkowie WWF z wyłowioną maszynąNurkowie WWF z wyłowioną maszyną Stopklatka YouTube

Odkrycie niemieckich nurków jest tym bardziej wartościowe, bo większość maszyn szyfrujących tego typu zaginęła lub uległa zniszczeniu. Jeden z egzemplarzy został sprzedany latem tego roku na aukcji za 117 tys. euro (ok. 520 tys. zł).

Źródło: de24.news, polskieradio.pl 

Zobacz wideo Chiny "wygrają" gospodarczo koronakryzys? Dyrektor z S&P: Pandemia pewne procesy przyspieszy [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: