Ewakuowali żyrafę z zalewanej wodą wyspy. Niezwykłe wideo z akcji ratunkowej w Kenii

Ewakuacja żyrafy, która została pokazana na nagraniu, to dopiero początek akcji ratunkowej, w którą zaangażowany jest międzynarodowy zespół ekspertów. Celem jest uratowanie ośmiu żyraf, które utknęły na zalewanym wodą obszarze.

Jak podaje "Newsweek", ekologom i przyrodnikom, którzy biorą udział w ratowaniu żyraf, udało się na razie przetransportować jedno zwierzę. Użyli do tego specjalnej, ręcznie wykonanej, stalowej barki. Serwis podkreśla jednak, że nadal trwa wyścig z czasem - ewakuować trzeba jeszcze siedem żyraf.

 

Dlaczego zwierzęta utknęły? I jak w ogóle się tam znalazły? Żyrafy zostały wprowadzone na obszar wokół jeziora Baringo w Kenii w 2011 roku. Należą do zagrożonego podgatunku żyrafy północnej, znanego jako żyrafa Rothschilda. Naukowcy mieli nadzieję, że życie w odizolowanym miejscu uchroni zwierzęta przed kłusownikami i pomoże w zwiększeniu liczebności.

Jednak niedawne ulewy spowodowały, że wody jeziora, które są pełne krokodyli, zaczęły się stopniowo podnosić i ostatecznie doprowadziły do uwięzienia żyraf. Od tamtej pory ekolodzy utrzymują zwierzęta przy życiu, dostarczając im jedzenie i kontrolując ich stan zdrowia. Jednocześnie została podjęta decyzja o zorganizowaniu akcji ratunkowej i przeniesieniu żyraf do pobliskiego sanktuarium. W działania zaangażowały się organizacje Kenya Wildlife Service, Save Giraffes Now, Northern Rangelands Trust oraz członkowie lokalnej społeczności Ruko.

Australia. Pożar na Wyspie FraserAustralia znów zmaga się z ogromnymi pożarami. Spłonęła już blisko połowa Wielkiej Wyspy Piaszczystej

Żyrafa, która została uratowana jako pierwsza, ma na imię Asiwa. Była najbardziej zagrożona ze względu na miejsce, w którym utknęła. To właśnie jej ewakuację można oglądać na filmie. Kolejne żyrafy mają zostać przetransportowane w bezpieczne miejsce w najbliższych dniach.

"Nie mogliśmy prosić o lepsze rezultaty. Już nie możemy się doczekać, żeby przenieść pozostałe zwierzęta" - powiedział "Newsweekowi" David O'Connor z organizacji Save Giraffes Now.

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany
Więcej o: