Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Fotograf uchwycił na zdjęciu księżycowe halo

Fotograf Bartłomiej Jurecki podzielił się w mediach społecznościowych niezwykłym zdjęciem, które zrobił w Tatrach. Widać na nim tzw. efekt halo, który pojawił się wokół księżyca. "Myślałem, że na Podhalu już nic mnie nie zaskoczy" - napisał.

Bartłomiej Jurecki pierwsze zdjęcie na Facebooku opublikował 2 grudnia rano. "Niesamowite księżycowe halo nad Tatrami miałem przyjemność fotografować dzisiejszej nocy" - napisał fotograf. W opisie zdjęcia dodał, że był przekonany, że na Podhalu już nic go nie zaskoczy.

Kolejna fotografia pokazująca niesamowite zjawisko pojawiła się na profilu Jureckiego jeszcze tego samego dnia wieczorem. 

Komentujący zdjęcie nie kryli zachwytu. "Taki widok - coś niesamowitego. Piękny", "Prawie jak zorza. Cudnie", "Przecudowny widok, natura potrafi jednak nas zaskoczyć" - czytamy pod postem Jureckiego.

Autor zdjęcia przyznaje, że dla niego również było to duże przeżycie i cieszy się, że mógł zobaczyć księżycowe halo.

Dokładnie tak to wyglądało na żywo... Coś pięknego. Wielokrotnie oglądałem już zorzę polarną, zaćmienia słońca i księżyca. Miałem szczęście podziwiać obłoki perłowe i inne ciekawe zjawiska. Ale to halo na "swoim podwórku" to była niesamowita jazda

- napisał w komentarzu pod porannym zdjęciem.

Zobacz wideo Nad Tatrami często można podziwiać wyjątkowe zjawiska. Zobaczcie ten niezwykły wał fenowy

Halo - co to takiego?

Jest to zjawisko optyczne, które można zaobserwować na niebie. Ma formę świetlistego pierścienia (białego lub w kolorach tęczy), który tworzy się wokół słońca lub księżyca. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa hálos, które oznacza tarczę słoneczną.

Halo powstaje w wyniku załamania światła przez kryształki lodu, które znajdują się w chmurach pierzastych (cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej. Efekt można zobaczyć zarówno za dnia, jak i w nocy i na każdej szerokości geograficznej. Halo może mieć różną wielkość.

Więcej o: