Chorwacja wprowadza zmiany. Wjazd do kraju po okazaniu testu

Chorwacja zmienia zasady wjazdu. Od 1 grudnia trzeba przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa lub poddać się mu już po przekroczeniu granicy. Są jednak wyjątki.

Minister spraw wewnętrznych Davor Bozinovic powiedział, że warunkiem wjazdu na teren Chorwacji jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, nie starszego niż 48 godzin.

Bozinovic dodał, że jedynie podróżni przybywający z zielonych stref UE nie potrzebują testu PCR ani nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby wjechać do Chorwacji. Obecnie w Unii Europejskiej jest tylko jeden zielony punkt. To wyspa Fasta w Finlandii.

Kto może wjechać bez testu?

Jak poinformował minister, jest kilka wyjątków. Decyzja ta nie dotyczy transgranicznych pracowników służby zdrowia i studentów, którzy codziennie podróżują, pod warunkiem, że nie przebywali w Chorwacji ani za granicą dłużej niż 12 godzin. Na liście zwolnionych z testowania znaleźli się także marynarze, przewoźnicy, dyplomaci, personel organizacji międzynarodowych, osoby podróżujące z ważnych powodów rodzinnych lub zdrowotnych, a także osoby podróżujące służbowo, w tym dziennikarze i osoby w tranzycie.

Zobacz wideo Melania Trump pokazała, jak wyglądają dekoracje świąteczne w Białym Domu

Wzrost zachorowań

Dodatkowe restrykcje wprowadzone przez Chorwację są wynikiem wzrostu zachorowań. W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zachorowań wahała się pomiędzy 3000-4000. W kraju postanowiono więc wprowadzić obostrzenia. Choć nie mówi się o lockdownie, władze do świąt Bożego Narodzenia zamknęły restauracje i kawiarnie, zakazały też organizowania wesel. Publiczne zgromadzenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mają być ograniczone do 25 osób, a prywatne spotkania do 10 osób. Restrykcje dotyczą również transportu publicznego (można korzystać tylko z 40 proc. powierzchni). Dodatkowo piekarnie są zamykane o godz. 22, a kawiarnie i restauracje mogą jedynie przygotowywać dania na wynos.

Obowiązuje także nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach), punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych (dot. personelu).

Bez lockdownu

Davor Bozinovic, w chorwackiej telewizji HRT, powiedział, że ostatnio wprowadzone restrykcje są bardziej rygorystyczne niż w przeszłości, ponieważ walka z rozprzestrzenianiem się pandemii wciąż trwa.

Dodał jednocześnie, że ma nadzieję, że obostrzenia te doprowadzą do spowolnienia zakażeń. Zauważył również, że choć sąsiednie kraje wprowadziły bardziej zdecydowane działania, władze Chorwacji podejmują decyzje racjonalnie i w sposób przemyślany. "Jeśli sytuacja epidemiczna w przyszłości się nie zmieni, będziemy wprowadzać nowe obostrzenia w sposób bardziej zdecydowany" - zapewnił.

Źródło: Croatia Week, money.pl, totalcroatianews.com, HRT

Więcej o: