GOPR poszukuje ratowników. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wstąpić w jego szeregi?

Bieszczady znasz jak własną kieszeń? Jesteś sprawny fizycznie, a do tego zachowujesz zimną krew w ekstremalnych sytuacjach? Dołącz do grona ratowników grupy bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W dniach od 5 do 7 lutego przyszłego roku odbędzie się egzamin.

Pierwsza poszkodowana została zawieziona furmanką do szpitala

Grupa bieszczadzka jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Monitoruje prawie 4 tys. km kw. Ponad 200 ratowników opiekuje się turystami w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, a także na Pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

Po raz pierwszy grupa bieszczadzka interweniowała 16 grudnia 1961 r. Wtedy to kontuzji doznała narciarka, która brała udział w zawodach. Ratownicy odwieźli kobietę do szpitala furmanką. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości sprzętowe. Ratownicy bieszczadzkiej grupy interweniowali prawie 23 tys. razy.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby móc dołączyć do grona ratowników GOPR-u, należy mieć ukończone 18 lat, być nienagannie zdrowym, bardzo dobrze znać topografię Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej) i świetnie jeździć na nartach. Wskazane jest również, żeby kandydat mieszkał w województwie podkarpackim.

Egzamin

Jeśli spełniasz powyższe warunki, kolejnym krokiem będzie egzamin, który składa się z trzech części. Najpierw sprawdzana będzie: topografia i terenoznawstwo (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego). Będziesz egzaminowany ze znajomości przebiegów szlaków, nazw i wysokości najważniejszych wzniesień, pasm, rezerwatów czy potoków.

W drugiej części egzaminu komisja będzie oceniała twoje umiejętności narciarskie, a dokładnie poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich (pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach, dowolna jazda stylowa).

Trzecia część egzaminu koncentrować się będzie na ocenie twojej sprawności. Będziesz musiał podejść na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Staż kandydacki

Gdy zdasz egzamin, zostaniesz przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczniesz staż kandydacki, który trwa od dwóch do pięciu lat.

W trakcie szkoleń zdobędziesz wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Nauczysz się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.

Po zaliczeniu stażu zostaniesz skierowany na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. A następnie po pozytywnym zaliczeniu tego etapu - zostaniesz włączony do grona ratowników. 

Źródło: bieszczady.gopr.pl

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?
Więcej o: