Tajemnicze znalezisko w polskich lasach. Wygląda jak wata cukrowa

Wata cukrowa? Peruka białych włosów? Spacer w lasach o tej porze roku może przynieść niezwykłe odkrycia. Podzielili się nimi pracownicy leśnictwa Krynoczka w Puszczy Białowieskiej. To lodowe włosy, za których powstanie odpowiadają grzyby z gatunku Exidiopsis.

Lodowe pasma fascynują ludzi za każdym razem, gdy uda się je zobaczyć. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, trzeba więc mieć sporo szczęścia. Po raz pierwszy opisano je ponad 100 lat temu, jednak dokładne ustalenie, skąd pochodzą, zajęło kilkadziesiąt lat.

Od samego początku naukowcy uważali, że za powstanie lodowej struktury odpowiedzialny jest grzyb, ale dopiero w 2015 r. potwierdzili, że to Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Grzyby spowalniają proces krystalizacji i w ten sposób tworzą się lodowe pasma. 

Jak powstają lodowe włosy?

Jak informują Lasy Państwowe, "lód wyglądający jak włosy powstaje przy udziale grzybów, znajdujących się w gnijącym drewnie, obumierających częściach roślin, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Lód ten powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby z gatunku Exidiopsis effusa procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Po dotknięciu lód szybko się topi".

Zjawisko to tworzy się w nocy w czasie wilgotnej zimy i może zniknąć zarówno pod śniegiem, jak i tuż po pojawieniu się słońca, dlatego jest tak wyjątkowe i trudne do zaobserwowania. Tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej – w tym w Polsce.

Źródło: Lasy Państwowe 

Zobacz wideo Energylandia - tak wyglądają procedury bezpieczeństwa w parku
Więcej o: