Zima na wyspie wiecznej wiosny. Na Maderze spadł śnieg

Portugalska Madera słynie z łagodnego i przyjemnego klimatu przez cały rok. Między innymi dlatego jest chętnie wybierana przez turystów na urlop. W środę 25 listopada w mediach społecznościowych pojawiły się jednak zdjęcia z ośnieżonej wyspy.

Zdjęcia zostały opublikowane przez firmę turystyczną Madeira Best. Niedługo później pojawiły się kolejne posty, tym razem z filmikami, na których uwieczniono padający śnieg. 

Choć wyspa rzeczywiście słynie z łagodnego klimatu, gdzie średnia temperatura latem oscyluje wokół 24 stopni Celsjusza, a zimą wynosi średnio 19 stopni, opady śniegu zdarzają się w górach. Tak było i tym razem. Zdjęcia i nagrania pochodzą ze szczytu Pico do Arieiro (1818 m n.p.m.). 

Pico do Arieiro jest trzecim (po Pico Ruivo oraz Pico das Torres) co do wielkości szczytem na wyspie. Chętnie odwiedzają go turyści, ponieważ trasa, która łączy go z najwyższym szczytem - Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) - jest uznawana za jedną z najpiękniejszych, ale też bardzo wymagających. Biegnie stamtąd słynny szlak PR1. Jeżeli jednak chcecie wybrać się na sam Pico do Arieiro, skąd można podziwiać spektakularne widoki (chyba że akurat pada śnieg, jak na poniższym filmie), nie musicie mieć doświadczenia we wspinaczce i doskonałej kondycji - na górę można wjechać samochodem.

Serwis Madeira Island News podaje, że śnieg tego dnia padał również na Pico Ruivo. Temperatura sięgała tam -0,9 C.

Pod postami Madeira Best pojawiło się mnóstwo komentarzy. Niektórzy nie kryli zdziwienia. "To zdjęcia z dziś?", "Kiedy to było?", "Naprawdę macie tam śnieg?" - pytali. Inni wyjaśniali z kolei, że na Maderze zdarzają się opady śniegu w górach. Jedna z osób napisała, że na wyspie śnieg pada tylko na szczytach i że w związku z tym rodzice często zabierają tam dzieci, żeby pokazać im, jak wygląda śnieg. "To dla nich nowość. W Funchal, które jest stolicą, tego nie zobaczysz" - przekonuje. Trudno ocenić, jak popularne jest zabieranie dzieci na takie wycieczki. Skoro jednak Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny, a opady śniegu zdarzają się tylko wysoko w górach, niewykluczone, że tak się dzieje.

Więcej o: