Chiny. Winda Stu Smoków. Najwyższa i najszybsza na świecie winda widokowa

W chińskiej prowincji Hunan znajduje się rezerwat przyrody Wulingyuan. Wielka piaskowcowa kolumna zainspirowała twórców kinowego przeboju "Avatar". Tłumy przyciąga nie tylko scenografia fikcyjnego księżyca Pandora porośniętego dżunglą i zamieszkałego przez niebieski lud Na'vi, ale także wyjątkowa atrakcja. Winda Stu Smoków, którą na 330-metrowy klif można dostać się zaledwie w minutę.

Winda Bailong w Chinach jest trzy razy naj i co za tym idzie - ma trzy rekordy Guinnessa na swoim koncie. Jest najwyższą na świecie zewnętrzną windą widokową, najwyższą dwupoziomową windą widokową i najszybszą windą pasażerską o największym udźwigu. Znajduje się w rezerwacie przyrody Wulingyuan, w chińskiej prowincji Hunan. Konstrukcja została zawieszona na wysokości 330 m n.p.m.

Winda Stu SmokówWinda Stu Smoków WAN CHEUK NANG / shutterstock

W całości ze szkła

Winda Stu Smoków powstała na jednej ze ścian strzelistego filaru. Kabina została wykonana w całości ze szkła, dzięki czemu turyści wjeżdżający na sam szczyt piaskowej kolumny mogą podziwiać spektakularne formy skalne gór Wuling Shan. W dwupoziomowej kabinie może się zmieścić jednorazowo 50 osób.

Budowę windy rozpoczęto w 1999 r., a ukończono w 2003 r. Koszt całego projektu wyniósł ok. 120 mln juanów (ok. 60 mln złotych). Inwestycja budziła liczne kontrowersje związane z ochroną rezerwatu, który wpisany został na listę UNESCO. Przeciwnicy obawiali się, że tego typu atrakcja może wpłynąć na zwiększenie liczby turystów, którzy mogliby zadeptać rezerwat Wulingyuan.

 

W minutę na szczyt

Park Narodowy Zhangjiajie powstał w 1982 r. jako pierwszy leśny park narodowy w Chinach. Na państwo nałożono wtedy m.in. obowiązek ochrony środowiska naturalnego. Zanim na zboczu powstał dźwig, na sam szczyt można było się dostać po trzygodzinnej wspinaczce. Teraz zabiera to jedynie 60 sekund.

- Jednym z głównych powodów, dla których przyjechaliśmy, jest to, że miejsce było inspiracją dla "Avatara" – mówił agencji AFP 45-letni Qiao Ke, po przejażdżce windą z rodziną. - Film zrobił na nas wrażenie. I naprawdę jest tu pięknie.

Chińczycy po zwalczeniu pandemii i ograniczeniu podróży po świecie ruszyli na zwiedzanie kraju. Turystyka krajowa przeżywa oblężenie. Park Narodowy Zhangjiajie i winda Bailong cieszą się sporym zainteresowaniem. Codziennie szklany dźwig przewozi ok. 8 tys. turystów.

Źródło: AFP / radio ZET

Więcej o: