Wizz Air dodaje nową opłatę. Jest dobrowolna i można ją wyliczyć samemu

Wizz Air postanowił wprowadzić nową opcję. Pasażerowie przy rezerwowaniu biletu mogą zdecydować się na dobrowolną opłatę ekologiczną, która ma równoważyć skutki emisji dwutlenku węgla spowodowanej podróżą lotniczą. Kwotę można wyliczyć za pomocą specjalnego kalkulatora.

Wizz Air uruchomił program kompensacji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na stronie węgierskiego przewoźnika pojawił się kalkulator, w którym można wyliczyć, jaki wpływ na środowisko wywiera podróż samolotem na danej trasie. Pojawia się też kwota, którą można zapłacić, jeśli chce się zrównoważyć ślad węglowy.

Zobacz wideo Minister środowiska o imporcie rosyjskiego węgla: Polacy muszą czymś palić

Opłata jest dobrowolna, pojawia się przy rezerwacji biletu. Wystarczy wpisać skąd i dokąd się leci (lub numer lotu i datę) oraz liczbę pasażerów, a także wybrać, czy jest to podróż w jedną stronę, czy w obie. Z boku pojawi się wtedy wyliczony wpływ takiego lotu na środowisko oraz kwota, którą można wpłacić.

Przykładowo opłata za lot z Lotniska Chopina w Warszawie na lotnisko Londyn Luton (i z powrotem) dla jednego pasażera to koszt 4,59 euro, czyli około 21 zł.

Kalkulator do obliczania opłaty ekologicznej Wizz AirKalkulator do obliczania opłaty ekologicznej Wizz Air screen wizzair.com

Jak dowiadujemy się ze strony węgierskiego przewoźnika, zebrane w ten sposób środki mają zostać przekazane na dwa projekty, które działają na rzecz zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Jeden z nich to TIST - program ponownego zalesiania Ugandy, zrównoważonego rozwoju i zwalczania skutków wylesiania, suszy oraz ubóstwa, zaś drugi to Pichacay Landfill Gas to Renewable Energy Project w Ekwadorze, który poświęcony jest wykorzystaniu metanu z wysypisk do produkcji czystej energii elektrycznej.

Więcej o: