Indyjska Służba Leśna poinformowała na Twitterze o znalezieniu całkowicie żółtego osobnika żółwia szylkretowego. Zwykle jest koloru brązowego z żółtymi łatami i kremowo-białym spodem.
Naukowcy tłumaczą, że za tak nietypowy kolor umaszczenia zwierzęcia odpowiada leucyzm, czyli wada genetyczna, która przejawia się częściowym lub zupełnym brakiem ciemnych pigmentów. To rodzaj albinizmu, który występuje u wielu innych gatunków zwierząt.
U żółwi leucyzm objawia się nieco inaczej niż u innych zwierząt, które zyskują białą barwę. U tych długowiecznych gadów żółty barwnik może przetrwać i zdominować proces pigmentacji. Naukowcy uważają, że ten rodzaj albinizmu może sprawić, że żółwie przybiorą barwę czerwoną. Ale nie zaprezentowano żadnych zdjęć takich osobników na potwierdzenie swojej tezy.
Naukowcy tłumaczą, że choć ta odmienność ze względów estetycznych wydaje się fascynująca i zjawiskowa, to dla osobników nią dotkniętych oznacza mniejsze szanse na przeżycie w naturze. Jaskrawe ubarwienie zwierzęcia sprawia, że łatwiej je zauważyć, a co za tym idzie - łatwiej je zaatakować. Wada genetyczna wpływa również na osłabienie innych cech rozwojowych zwierzęcia, co może zmniejszyć jego szanse na przetrwanie.
Aby je chronić, najczęściej odławia się je z naturalnego środowiska i przekazuje do hodowli albo przenosi do nowego miejsca.
Źródło: National Geographic