Gdzie na weekend w listopadzie? Wybraliśmy sześć miejsc na relaks w Polsce

Gdzie na weekend w listopadzie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą wybrać się na krótki, kilkudniowy urlop. Przygotowaliśmy więc sześć propozycji, które być może zainspirują was i pomogą w wyborze miejsca na weekend listopadowy.

Gdzie na weekend w listopadzie? W Polsce jest tak wiele pięknych miejsc, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie sześciu propozycji, które, mamy nadzieję, okaże się pomocne.

Weekend listopadowy. Beskid Sądecki

Jeżeli jesteś miłośnikiem górskich wycieczek, koniecznie powinieneś wybrać się w Beskid Sądecki. Górskie lasy wyglądają o tej porze roku oszałamiająco, drzewa mienią się wszystkimi kolorami. Podczas wypraw na szlak warto więc mieć ze sobą aparat, żeby uwiecznić ten niezwykły widok.

Jednymi z najbardziej znanych miejscowości w Beskidzie Sądeckim są: Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój oraz Rytro. Dwie pierwsze są popularnymi uzdrowiskami, z kolei w Rytrze można oglądać ruiny zamku.

Weekend listopadowy. Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

Propozycja dla osób, które wolny czas lubią spędzać aktywnie i są pasjonatami wycieczek rowerowych. Możecie wybrać się na taką wyprawę po Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym. Tereny i krajobrazy są urozmaicone, po drodze przejeżdża się przez pola, łąki, lasy. Na terenie parku znajduje się również kilka miejsc, w których warto się zatrzymać.

Jednym z nich jest zamek piastowski w Chęcinach. Warownia wznosi się na wzgórzu, wieczorami oświetlany jest spektakularną iluminacją. Inną atrakcją jest Park Etnograficzny w Tokarni, który należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. 

Weekend listopadowy. Wizyta w parku narodowym

A może macie ochotę na wizytę w parku narodowym? Polskie parki są zachwycające i warto dać im szansę. Jednym z najstarszych jest Białowieski Park Narodowy, który obejmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Zobaczycie tam m.in. jego symbol, którym jest żubr - największy ssak lądowy w Europie.

Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Ciekawa może być również wycieczka po Wigierskim Parku Narodowym, który charakteryzuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem. Jego dużą atrakcją jest Jezioro Wigry z krętą linią brzegową, licznymi zatoczkami i wyspami. Nad jeziorem znajduje się klasztor pokamedulski.

Jesienią pięknie prezentuje się Ojcowski Park Narodowy, który położony jest kilkanaście kilometrów od Krakowa. Wizytę w nim możecie więc połączyć ze zwiedzaniem dawnej stolicy Polski. Lub na odwrót. Park pełen jest interesujących obiektów i atrakcji. Jedną z nich jest Kaplica "Na Wodzie", która znajduje się nad potokiem na betonowych podporach. Dlaczego w takim miejscu? Miało to związek z zarządzeniem cara Mikołaja II. Zakazywało budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, dlatego, żeby obejść przepis, świątynię postawiono "na wodzie".

Weekend listopadowy. Wycieczka Szlakiem Piastowskim

To okazja, aby odbyć podróż w przeszłość do początków państwa polskiego. Szlak przebiega przez dwie historyczne krainy - Wielkopolskę oraz Kujawy. Po drodze powinniście odwiedzić Poznań, bo to tutaj prawdopodobnie miał odbyć się chrzest Mieszka I w 966 r. Dwa lata później swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski. W Kaplicy Królów katedry poznańskiej zostali pochowani pierwsi władcy z dynastii Piastów - Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Nie pomińcie tez wizyty na wyspie Ostrów Lednicki, która znajduje się na Jeziorze Lednickim. Skrywa jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych w dziejach Polski. Odkryto tu pozostałości grodu z X w. z reliktami kościoła połączonego z kaplicą pałacu, baptysterium oraz drewnianych mostów. W grodzie rezydował Mieszko I, to właśnie tu na świat przyszedł Bolesław Chrobry.

Nie możecie też zapomnieć o Gnieźnie ze Wzgórzem Lecha i wznoszącą się tam majestatyczną bazyliką prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Poza tym Szlak Piastowski to również Trzemeszno, Mogilno, Kruszwica, Puszczykowo i Ciążeń. Więcej o atrakcjach szlaku przeczytacie w tym tekście: 

Weekend listopadowy. Zamki i pałace Opolszczyzny

Jest w czym wybierać, bo w tym regionie jest ich ponad 300. Nic więc dziwnego, że utworzono szlak opolskich zamków, dworów i pałaców. Prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych jest zamek w Mosznej, który porównywany jest do zamku z filmów animowanych Disneya.  Ma 365 pomieszczeń i niemal sto, a dokładnie 99 wież i wieżyczek. Obecnie znajduje się tam hotel, restauracja oraz spa. Zamek otoczony jest też pięknym parkiem.

Warto również zajrzeć do Zamku Książęcego Niemodlin. W 2017 r. zamek został zwycięzcą sondy TOP 5 Zamki i Pałace na portalu polska.travel. Rok później znalazł się na prestiżowej liście Narodowego Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej TOP 10 atrakcji turystycznych 2018 r. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. imitację Bursztynowej Komnaty. 

Pięknie prezentuje się też pałac w Sulisławiu. Dziś mieści się w nim ośrodek medycyny ajurwedyjskiej oraz pierwszy na Opolszczyźnie pięciogwiazdkowy hotel. W klasyczne, wytworne, zamkowe wnętrza wpleciono subtelnie elementy i symbolikę dalekich Indii.

Więcej o zamkach z tego regionu przeczytacie w tym tekście: 

Weekend listopadowy. Biecz

Biecz jest niewielkim miasteczkiem, którego tłumy nie odwiedzają. Jeżeli więc szukacie miejsca, w których nie będzie tłoczno, być może znaleźliście idealną propozycję. Miasto niekiedy kojarzone jest z katami. Choć regularnej szkoły katowskiej jako takiej nigdy tam nie było, to Biecz miał prawo miecza, czyli prawo do sądzenia spraw zagrożonych karą śmierci i jej wykonywania. Śladem po bieckich katach ma być też Baszta Radziecka nazywana również Katowską.

O mieście mówi się też czasem, że jest "polskim Carcassonne". To określenie Biecz zawdzięcza fragmentom średniowiecznych murów, które się tam zachowały. W okolicy miasteczka też jest ciekawie. Można np. wyruszyć na wycieczkę rowerową Szlakiem Historycznego Traktu Królewskiego. 

Więcej o: