Parki narodowe na Podlasiu. Najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

Parki narodowe na Podlasiu są cztery: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy. Każdy z nich jest wyjątkowy pod względem przyrodniczym, dlatego przynajmniej raz w życiu warto odwiedzić je wszystkie.

Parki narodowe na Podlasiu

Na terenie województwa podlaskiego położone są cztery parki narodowe:

 • Białowieski Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Wigierski Park Narodowy.

Jeżeli jeszcze nie byliście w żadnym z nich lub widzieliście tylko niektóre, koniecznie zaplanujcie wizytę wtedy, kiedy będzie to możliwe.

Kraina Otwartych OkiennicCiekawe miejsca na Podlasiu - co warto zwiedzić będąc w tym regionie?

Białowieski Park Narodowy

Jest jednym z najstarszych polskich parków narodowych. Obejmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Symbolem parku jest żubr - zwierzę jest największym ssakiem lądowym w Europie. BPN został doceniony przez UNESCO i wpisany na listę światowego dziedzictwa.

Przez park przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Rezerwat Pokazowy Żubrów. Znajduje się przy drodze Hajnówka-Białowieża, kilka kilometrów przed Białowieżą. Można tam oglądać wszystkie gatunki ssaków kopytnych, które żyją w Puszczy Białowieskiej, a także duże drapieżniki. To świetna okazja, aby zobaczyć żubry, jeśli nigdy wcześniej nie widziało się ich na żywo.

ŻubrŻubr Doin / Shutterstock

Warto odwiedzić też Muzeum Przyrodniczo-Leśne i zapoznać z przyrodą i historią Puszczy oraz działalnością człowieka na tym terenie. Wrażenia w trakcie zwiedzania potęgują puszczane z głośników odgłosy Puszczy, a także przyciemnione światła czy ukształtowanie podłogi.

Zaplanujcie też wizytę w Parku Pałacowym z przełomu XIX i XX wieku, zaprojektowany w stylu angielskim. Choć pałac, który się tam znajdował, nie ocalał, zachowane zostały budynki, które mu towarzyszyły.

Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Biebrzański Park Narodowy

Jest największym parkiem narodowym w Polsce. Przez jego teren przebiega aż 457 km szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, kajakowych (m.in. rzeką Biebrzą; ich łączna długość to 223,2 km), edukacyjnych, a także szlak konny.

Na szlakach powstały specjalne wieże i pomosty, które ułatwiają zwiedzanie i przemieszczanie się po grząskim terenie. "Przy stacji kolejowej Osowiec zlokalizowany jest Terenowy Ośrodek Edukacyjny wyposażony w wieże widokowe, pomosty obserwacyjne, kładki i tablice informacyjne" - czytamy na stronie parku.

Biebrzański Park NarodowyBiebrzański Park Narodowy ArtMediaFactory / Shutterstock

Ze strony BPN dowiadujemy się też, które tereny są najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Jeśli będziecie go zwiedzać, wybierzcie się w okolice wsi Gugny i uroczyska Barwik, a także w pobliże leśniczówki Grzędy.

Warto wspomnieć, że Biebrzański Park Narodowy jest największą ostoją łosia w Polsce. To jednocześnie najbardziej charakterystyczny ssak parku.

Jaskinia RajNajpiękniejsze miejsca w Polsce - co warto zobaczyć?

Narwiański Park Narodowy

Znajduje się w północno-wschodniej Polsce, około 30 km od Białegostoku. Obejmuje obszar doliny Narwi pomiędzy Surażem a Rzędzianami. Położony jest na terenach bagiennych, dlatego władze parku rekomendują, aby zwiedzać go z poziomu wody, np. podczas spływów kajakowych lub wypraw łodziami.

Przez teren Narwiańskiego Parku Narodowego przebiegają jedynie szlaki wodne, szlaki piesze i rowerowe położone są z kolei na obszarze otuliny. Warto wybrać się na przejażdżkę Obwodnicą Narwiańskiego Parku Narodowego. 

Narwiański Park NarodowyNarwiański Park Narodowy egotripone / Shutterstock

Przyrodę parku można podziwiać z licznych wież widokowych, które powstały na jego terenie. Znajdziecie je w pobliżu poniższych miejscowości:

 • Suraż,
 • Łapy Szołajdy,
 • Łapy,
 • Uhowo,
 • Wólka Waniewska,
 • Topilec,
 • Kolonia Topilec,
 • Waniewo,
 • Kurowo,
 • Pańki,
 • Wieża widokowa w Kruszewie.

Cerkiew w PuchłachPodlaskie na wakacje. Poznajcie najbardziej klimatyczne miasto regionu i miejsca, od których trudno oderwać wzrok

Wigierski Park Narodowy

Cechuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem, za co odpowiada lodowiec skandynawski, który przed tysiącami lat ukształtował ten obszar. Dziś można zobaczyć tu niemal każdą formę typową dla obszarów polodowcowych: sandry, wypełnione wodą rynny i ozy, czyli wały i pagórki.

Park jest domem dla licznych gatunków zwierząt, można zobaczyć tu m.in.: bobry, wilki, łosie, jelenie szlachetne, łabędzie, mewy czy bieliki. Ważną częścią krajobrazu Wigierskiego Parku Narodowego stanowią jeziora, z Wigrami na czele. Warto przepłynąć się po tym malowniczym akwenie podczas spływu kajakowego. Jego kręta linia brzegowa, liczne zatoczki i wyspy sprawiają, że jest to niezapomniana wyprawa.

Warto wybrać się również do Muzeum Wigier, a także odwiedzić znajdujący się nad jeziorem pokamedulski klasztor.

Klasztor pokamedulskiKlasztor pokamedulski Artur Bociarski / Shutterstock

Parki narodowe na Podlasiu powinny więc zachwycić i zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Warto zapisać je na swojej liście miejsc do odwiedzenia w Polsce.

Więcej o: