Na terenie województwa podlaskiego położone są cztery parki narodowe:
Jeżeli jeszcze nie byliście w żadnym z nich lub widzieliście tylko niektóre, koniecznie zaplanujcie wizytę wtedy, kiedy będzie to możliwe.
Jest jednym z najstarszych polskich parków narodowych. Obejmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Symbolem parku jest żubr - zwierzę jest największym ssakiem lądowym w Europie. BPN został doceniony przez UNESCO i wpisany na listę światowego dziedzictwa.
Przez park przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Rezerwat Pokazowy Żubrów. Znajduje się przy drodze Hajnówka-Białowieża, kilka kilometrów przed Białowieżą. Można tam oglądać wszystkie gatunki ssaków kopytnych, które żyją w Puszczy Białowieskiej, a także duże drapieżniki. To świetna okazja, aby zobaczyć żubry, jeśli nigdy wcześniej nie widziało się ich na żywo.
Żubr Doin / Shutterstock
Warto odwiedzić też Muzeum Przyrodniczo-Leśne i zapoznać z przyrodą i historią Puszczy oraz działalnością człowieka na tym terenie. Wrażenia w trakcie zwiedzania potęgują puszczane z głośników odgłosy Puszczy, a także przyciemnione światła czy ukształtowanie podłogi.
Zaplanujcie też wizytę w Parku Pałacowym z przełomu XIX i XX wieku, zaprojektowany w stylu angielskim. Choć pałac, który się tam znajdował, nie ocalał, zachowane zostały budynki, które mu towarzyszyły.
Jest największym parkiem narodowym w Polsce. Przez jego teren przebiega aż 457 km szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, kajakowych (m.in. rzeką Biebrzą; ich łączna długość to 223,2 km), edukacyjnych, a także szlak konny.
Na szlakach powstały specjalne wieże i pomosty, które ułatwiają zwiedzanie i przemieszczanie się po grząskim terenie. "Przy stacji kolejowej Osowiec zlokalizowany jest Terenowy Ośrodek Edukacyjny wyposażony w wieże widokowe, pomosty obserwacyjne, kładki i tablice informacyjne" - czytamy na stronie parku.
Biebrzański Park Narodowy ArtMediaFactory / Shutterstock
Ze strony BPN dowiadujemy się też, które tereny są najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Jeśli będziecie go zwiedzać, wybierzcie się w okolice wsi Gugny i uroczyska Barwik, a także w pobliże leśniczówki Grzędy.
Warto wspomnieć, że Biebrzański Park Narodowy jest największą ostoją łosia w Polsce. To jednocześnie najbardziej charakterystyczny ssak parku.
Znajduje się w północno-wschodniej Polsce, około 30 km od Białegostoku. Obejmuje obszar doliny Narwi pomiędzy Surażem a Rzędzianami. Położony jest na terenach bagiennych, dlatego władze parku rekomendują, aby zwiedzać go z poziomu wody, np. podczas spływów kajakowych lub wypraw łodziami.
Przez teren Narwiańskiego Parku Narodowego przebiegają jedynie szlaki wodne, szlaki piesze i rowerowe położone są z kolei na obszarze otuliny. Warto wybrać się na przejażdżkę Obwodnicą Narwiańskiego Parku Narodowego.
Narwiański Park Narodowy egotripone / Shutterstock
Przyrodę parku można podziwiać z licznych wież widokowych, które powstały na jego terenie. Znajdziecie je w pobliżu poniższych miejscowości:
Cechuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem, za co odpowiada lodowiec skandynawski, który przed tysiącami lat ukształtował ten obszar. Dziś można zobaczyć tu niemal każdą formę typową dla obszarów polodowcowych: sandry, wypełnione wodą rynny i ozy, czyli wały i pagórki.
Park jest domem dla licznych gatunków zwierząt, można zobaczyć tu m.in.: bobry, wilki, łosie, jelenie szlachetne, łabędzie, mewy czy bieliki. Ważną częścią krajobrazu Wigierskiego Parku Narodowego stanowią jeziora, z Wigrami na czele. Warto przepłynąć się po tym malowniczym akwenie podczas spływu kajakowego. Jego kręta linia brzegowa, liczne zatoczki i wyspy sprawiają, że jest to niezapomniana wyprawa.
Warto wybrać się również do Muzeum Wigier, a także odwiedzić znajdujący się nad jeziorem pokamedulski klasztor.
Klasztor pokamedulski Artur Bociarski / Shutterstock
Parki narodowe na Podlasiu powinny więc zachwycić i zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Warto zapisać je na swojej liście miejsc do odwiedzenia w Polsce.